PoradyDo pralki z praniem wsyp dwie łyżki soli. Ten domowy trik ma genialny efekt

Do pralki z praniem wsyp dwie łyżki soli. Ten domowy trik ma genialny efekt

Pranie solą - Pyszności; foto: Canva
Pranie solą - Pyszności; foto: Canva

21.12.2022 19:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy sól można wykorzystać w sposób inny niż kulinarny? Oczywiście! I nie chodzi nam wcale o wysypywanie jej na zlodowaciałe chodniki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega pranie solą brudnych ubrań.

Czemu używanie soli w ramach różnych domowych trików jest takie fajne? Z bardzo prostego względu. Wszyscy mamy ją w szafce. To w końcu najczęściej używana przyprawa w każdej kuchni.

To właśnie z powszechnego dostępu do soli skorzystały niegdyś nasze mamy i babcie. Kiedy na półkach sklepowych brakowało proszków do prania, trzeba było sobie jakoś radzić. W ten sposób odkryły one, że wystarczą dwie łyżki soli wsypane do pralki, by ubrania nabrały blasku, jakby dopiero wyszły z fabryki. Niemożliwe? A jednak.

Pranie solą - Pyszności; foto: Canva
Pranie solą - Pyszności; foto: Canva

Pranie solą

W pewnym momencie mówiło się, że jeśli już stosować sól podczas prania, to tylko do białych tkanin. Nie do końca wiemy, skąd wziął się ten mit. Prawdopodobnie ktoś użył soli do wyjątkowo delikatnego materiału (a przy okazji kolorowego). Skojarzył fakty, połączył kropki i... mit gotowy. Nie należy jednak do prawdziwych. Soli, możesz używać więc nie tylko do białych, lecz również kolorowych tkanin.

Co jeszcze zyskujemy na praniu solą? Rzeczywiście działa wyjątkowo dobrze na biel. Odświeża ją i nadaje śnieżnego blasku. Wiesz już co robić przed świętami, kiedy chcesz, by twoje firanki i obrusy wyglądały jak nowe.

Pranie solą - Pyszności; foto: Canva
Pranie solą - Pyszności; foto: Canva

Ponadto sól to doskonały środek odplamiający. Jeśli do tej pory nie wiedziałaś, jak poradzić sobie z plamą od czerwonego wina na białej koszuli, użyj właśnie jej. Najpierw przemyj brud zimną wodą, a następnie zasyp solą. Po około 6 godzinach możesz już wyprać koszulę tradycyjnym sposobem. Będzie jak nowa.

Pralka a sól

Wydaje się więc, że jedynym ograniczeniem do ciągłego używania soli w praniu jest mechanizm pralki. Gumowe i metalowe części urządzenia po pewnym czasie mogą zacząć źle reagować na ten organiczny środek.

Dlatego właśnie najlepiej sprawdza się ręczne pranie solą. Wilk syty, owca cała, a ubrania lśnią jak nigdy wcześniej!

A jeśli chodzi o klasyczne wykorzystanie soli, możesz to zrobić, gotując tradycyjny bigos według tego przepisu z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także