Jak zrobić sos beszamelowy? Podstawowy przepis na najsłynniejszy sos świata
Sos beszamelowy jest bazą dla wielu potraw. Ciężko wyobrazić sobie bez niego pyszną lazanię. Przygotowanie jest banalnie proste i zaraz pokażemy Ci, jak zrobić aksamitny beszamel.
Kremowy sos na bazie masła, mąki i mleka swoimi korzeniami sięga czasów Ludwika XVII. Wymyślił go rzekomo jeden z wysokich urzędników na dworze francuskiego króla. Sos beszamelowy to nic innego jak zasmażka, którą rozprowadzono w mleku. Nie może zabraknąć białego pieprzu, który jest mniej ostry niż czarny i podkręca smak dania. W środku powinna znaleźć się również szczypta gałki muszkatołowej i sól. Beszamel znalazł szerokie zastosowanie w kuchni- sprawdzi się we wszelkiego rodzaju zapiekankach, lazanii czy cannelloni. Pasuje również do pieczonych i smażonych ryb. Świetnie smakuje z dorszem i łososiem.
Beszamel- składniki
- 50 g masła
- 50 g mąki pszennej
- 500 ml mleka
- szczypta gałki muszkatołowej
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki białego pieprzu
Przepis na prawdziwy sos beszamelowy
Przygotuj patelnię o wysokich brzegach lub garnuszek. Ustaw na palniku i wrzuć do środka masło. Podgrzewaj na małym ogniu, aż się rozpuści. Gdy masło zacznie się rozpuszczać, wsyp na patelnię mąkę pszenną i dokładnie wymieszaj przy pomocy silikonowej łopatki lub trzepaczki, żeby składniki się połączyły. Mąkę dodawaj stopniowo, łyżka po łyżce, cały czas mieszając. Pamiętaj, żeby wszystko robić na najmniejszym ogniu!
Kiedy masło i mąka już się połączą na gładką masę, czas dodać mleko. Wlej je do garnka. Całość przypraw solą, szczyptą gałki muszkatołowej (nie przesadzaj z jej ilością, bo wyrazisty smak może zdominować cały sos) i białym pieprzem. Możesz użyć świeżo mielonego lub takie z torebki- będzie łatwiej dostępny. Mieszaj całość, aż składniki się połączą i sos zacznie gęstnieć.
Może Ci się wydawać, że masa w garnku jest zbyt rzadka, żeby powstał gęsty sos. Nie ulegaj jednak pokusie dodawania większej ilości mąki! Sos beszamelowy potrzebuje chwili podgrzewania i mieszania, żeby zamienić się w aksamitną masę. Pamiętaj o pomieszaniu, żeby sos miał gładką konsystencję. Rób to cały czas przy pomocy trzepaczki, dopóki sos nie zgęstnieje. Do czego pasuje sos beszamelowy? Świetnie sprawdzi się do makaronów i zapiekanek. Jeśli nie chcesz użyć go od razu, to przelej gotowy sos do miseczki i przykryj ją kawałkiem folii. Dzięki temu na powierzchni beszamelu nie powstanie kożuch. Pamiętaj, że po wystudzeniu sos jeszcze bardziej zgęstnieje. Smacznego!