PrzepisPrzez jeden błąd ogórki małosolne będą się nadawały do kosza. Popełnia go wiele osób

Przez jeden błąd ogórki małosolne będą się nadawały do kosza. Popełnia go wiele osób

Ogórki małosolne. Fot. Archiwum prywatne
Ogórki małosolne. Fot. Archiwum prywatne

Ogórki małosolne to wspaniały letnio-wiosenny przysmak. Wiele osób, gdy tylko pojawią się ogórki gruntowe w dobrej cenie, biegnie do sklepów, by jak najszybciej wziąć się do roboty. Warto jednak pilnować się, by nie popełnić tego jednego błędu. Przez to cała praca może pójść na marne. 

Ogórki małosolne świetnie sprawdzają się jako dodatek do kanapek, mięs czy sosów. Doskonale smakują również same i większość z nas tak się nimi zajada. Klucz do sukcesu tkwi w odpowiedniej fermentacji. Jeśli zrobimy je prawidłowo, będą pyszne, twarde i aromatyczne. Łatwo jednak popełnić błąd, przez który nie będą już tak smaczne. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, robiąc ogórki małosolne.

Ogórki małosolne. Fot. Pixabay
Ogórki małosolne. Fot. Pixabay

Ogórki małosolne. Tego błędu nie można popełniać

Okazuje się, że ogórki małosolne mogą być niedobre przez wodę. Jeśli masz w domu wodę twardą, która zawiera dodatek chloru, nie ma się czemu dziwić. Zwalcza ona bakterie, które są potrzebne do fermentacji. Co więcej, zawarte w niej żelazo sprawia, że ogórki nie będą twarde i chrupiące, ale miękkie i niesmaczne.

Sposób na rozwiązanie tego problemu jest niezwykle prosty. Wystarczy użyć butelkowanej wody niegazowanej. Wówczas będziemy mieć pewność, że woda nie popsuje nam ogórków małosolnych.

Ogórki gruntowe - Pyszności; Fot. Pixabay
Ogórki gruntowe - Pyszności; Fot. Pixabay

Czemu ogórki małosolne nie chcą się ukisić? W tym również może tkwić problem

Problem może tkwić również w temperaturze. Po zalaniu ogórków solanką należy zapewnić im temperaturę około 23 stopni Celsjusza. Po 2-3 dniach powinien rozpocząć się proces fermentacji. Pod żadnym pozorem nie powinny się znaleźć w lodówce ani w żadnym innym chłodnym miejscu. Powinny stać w cieple jeszcze przez co najmniej dwa dni. Dopiero potem możemy schować je do lodówki, gdyż niska temperatura już im nie zaszkodzi. Jeśli jednak zależy nam na tym, by były intensywniejsze w smaku, nie powinniśmy tego robić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także