Jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Nasi dziadkowie go sobie nie żałowali
Polska to wbrew pozorom bardzo różnorodny kraj i w każdym jej regionie obecne są inne tradycyjne. Na Pomorzu i w Wielkopolsce popularne jest przygotowywanie tajemniczo brzmiącego kulisu.
Kulis, zwany też kuleśniakiem, to kwas z czerwonych buraków, tradycyjny w kuchni pomorsko-wielkopolskiej, a szczególnie Kujaw. W 2013 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Warto wiedzieć, że warunkiem znalezienia się na takiej liście jest wytwarzanie danego produktu na danym terenie przez przynajmniej 5 gospodarstw, w czasie nie krótszym niż 25 lat. Produkt musi również nawiązywać do regionalnych tradycji.
Kulis przygotowywano głównie jako napój, jakim gaszono pragnienie podczas letnich prac w gospodarstwach. Jego kwaskowaty smak i orzeźwiający zapach sprawiały, że był też doskonałą bazą do różnych zup. Do dzisiaj zresztą kulis jest doceniany i chętnie spożywany przez cały rok.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto pić kwas z buraków
- Regularne picie kwasu z buraków wspiera organizm, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym
- Wspomaga trawienie dzięki zawartości naturalnych probiotyków, poprawiając jednocześnie przyswajalność składników odżywczych
- Wspiera odporność, pomagając podczas infekcji i stanów zapalnych, gdyż zawiera spore ilości witaminy C i antyoksydantów
- Ma niski poziom sodu przy równocześnie wysokim poziomie potasu. Tym samym reguluje ciśnienie krwi, co jest korzystne dla prawidłowej pracy serca
- Zawiera sporo minerałów i witamin, co poprawia stan skóry, nadając jej zdrowy i promienny wygląd
- Jest zdrowym źródłem energii dzięki zawartości naturalnych cukrów, które dodatkowo stabilizują poziom glukozy we krwi
- Kwas z buraków ma właściwości detoksykacyjne. Wspiera pracę wątroby i pomaga usuwać toksyny
- Zawarte w kwasie buraczanym azotany pomagają poszerzać naczynia krwionośne, a to ma znaczenie dla prawidłowego przepływu krwi i ogólnej kondycji układu krążenia
Zrób kulis samodzielnie, to proste
Samodzielne przygotowanie kulisu nie jest trudne. Wystarczą buraki i dosłownie kilka dodatków, aby po kilku dniach cieszyć się pysznym napojem.
Składniki:
- 1 kg zdrowych i nieuszkodzonych buraków ćwikłowych,
- 2-3 średnie liście laurowe,
- 4 średnie ząbki czosnku,
- ½ łyżeczki ziaren ziela angielskiego,
- 2 litry wody,
- 2 łyżki kamiennej soli,
- kromka żytniego chleba na naturalnym zakwasie.
Sposób wykonania:
- Przygotuj kamionkowy garnek lub duży szklany słój. Umyj go dobrze i wyparz wrzątkiem. Wodę potrzebną do zrobienia kwasu zagotuj i wystudź. Rozpuść w niej sól.
- Buraki wyszoruj porządnie, a następnie obierz ze skórki i pokrój w cienkie plasterki. Czosnek obierz.
- W kamionkowym garnku lub szklanym słoju poukładaj plastry buraczków. Dodaj czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Na wierzchu ułóż kromkę żytniego chleba. Najlepiej w taki sposób, aby przykrywała całość. Dzięki naturalnym drożdżom, dodatek chleba przyspiesza fermentację i dodaje smaku.
- Wszystko zalej solanką, która musi całkowicie przykryć składniki. Nie mogą one wystawać ponad powierzchnię wody, gdyż kwas spleśnieje.
- Przykryj naczynie gęstą gazą lub czystą ściereczką, co zapewni dopływ powietrza, tak potrzebnego przy fermentacji. Naczynie odstaw w ciepłe miejsce na 4 do 7 dni. Raz dziennie delikatnie mieszaj kwas i sprawdzaj czy nic nie wystaje ponad poziom wody.
- Po kilku dniach, kiedy kwas będzie już gotowy, przecedź go przez sito lub gazę. Zlej do umytych i wyparzonych słoików lub szklanych butelek, a następnie przechowuj w lodowce.
Kulis doskonały nie tylko do picia
Kulis możesz wykorzystać nie tylko do picia. To również bardzo wdzięczny składniki innych potraw.
- Barszcz czerwony na zakwasie ma znacznie głębszy smak, aromat i oczywiście piękniejszy kolor
- Chłodnik buraczany zrobiony na bazie zakwasu jest bardziej orzeźwiający
- Sosy do sałatek nabierają pięknego koloru i nie trzeba ich zakwaszać niczym dodatkowym
- Jajka marynowane w buraczanym zakwasie oprócz tego, że są pyszne, stają się również oryginalną ozdobą stołu
- Koktajle warzywne i napoje wzmacniające doskonale wspierają układ trawienny i cieszą oko pięknym kolorem
- Marynując wołowinę lub dziczyznę można wykorzystać kwas z buraków do zrobienia zalewy. To doda mięsu kruchości i ciekawego posmaku i koloru
- Wigilijny, postny barszcz, możesz zastąpić kwasem z buraków i podać go w talerzu razem z uszkami lub w ozdobnej szklaneczce
Jak widzisz zastosowanie kulisu jest wszechstronne. Zrobienie go nie zajmuje ani dużo czasu, ani nie jest trudne. Może więc skusisz się i zaprosisz do swojego świątecznego stołu także i kulis?