Ania Starmach zdradziła przepis na sernik swojego taty. Jest niewyobrażalnie puszysty i delikatny
Sernik to ciasto z tradycją. Mówi się, że serwowano go już w starożytnej Grecji, a później Rzymie. To ci drudzy, wraz z prowadzoną ekspansją, roznieśli wieść o pysznym i prostym cieście po całej Europie, czyniąc sernik aż tak popularnym. Efekt motyla sprawił, że tym sposobem przepis na sernik taty Ani Starmach trafił w nasze zachłanne ręce.
Mimo tego, że przed kulinarną innowacyjnością i awangardą zdejmujemy czapki z głów, to jesteśmy zdania, że najlepsze i najsmaczniejsze przepisy to dziedzictwo po naszych babciach, dziadkach i rodzicach. Mają w sobie coś więcej niż smak. Wydaje się, jakby niosły ze sobą jakąś historię.
Wygląda na to, że podobnie czuje Ania Starmach. W końcu jest to była stażystka trzygwiazdkowych restauracji i absolwentka rocznego kursu najsłynniejszej szkoły kulinarnej świata - Le Cordon Bleu. Jednak to nie o egzotycznych przepisach rodem ze światowych potęg gastronomicznych Ania opowiada z takim wzruszeniem, lecz o serniku swojego taty.
Spójrzmy więc na przepis na sernik taty Ani Starmach, bo czujemy się więcej niż zachęceni.
Sernik taty Ani Starmach
Składniki:
- 1 kg tłustego sera białego 2 lub 3-krotnie mielonego
- 6 jajek
- 2 łyżki mąki
- 300 g cukru drobnego białego
- 2 łyżki cukru waniliowego
- 100 g miękkiego masła
- garść suszonej żurawiny
- garść rodzynek
- 2 łyżki płatków migdałowych
- 1 rozbełtane jajko
- cukier puder do dekoracji
Sposób przygotowania:
Jajka rozbij i rozdziel żółtka od białek. Żółtka wymieszaj trzepaczką, dodaj 200 g drobnego cukru, cukier waniliowy, przesianą mąkę i masło. Wymieszaj.
Kiedy żółtka z masłem nabiorą jednolitej masy, dodaj do nich twaróg i bakalie: żurawinę i rodzynki.
Ubij białka z pozostałym cukrem. Pamiętaj, że raz ubitych białek trzeba jak najszybciej użyć, inaczej stracą swoje właściwości.
Teraz połącz białka z przygotowaną wcześniej masą. Wymieszaj, ale tylko trochę - dzięki temu powstaną pęcherzyki powietrza, nadające ciastu puszystości.
Formę do ciasta wysmaruj masłem i obsyp odrobiną mąki. Przelej masę do formy, posmaruj wierzch rozbełtanym jajkiem i posyp płatkami migdałów.
Wstaw ciasto do rozgrzanego do 170 stopni piekarnika na pół godziny. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 120 stopni i piecz kolejną godzinę i 15 minut. Następnie wystudź w uchylonym piekarniku. Sernik podawaj posypany cukrem pudrem.
A może inne kultowe słodkości w formie deseru? Wszystko znajdziesz na tym filmiku z naszego kanału na YouTube!