Powinny jeść ją nie tylko dzieci. Uspokoi burzę w jelitach
Dla niektórych to danie jest wspomnieniem z dzieciństwa, inni chętnie sięgają po nią do dziś. Kasza manna to nie tylko smaczny deser, ale wartościowy składnik diety nie tylko dla najmłodszych.
Na samo wspomnienie kaszy manny z sokiem malinowym na wielu twarzach pojawia się błogi uśmiech. To danie, które często pojawiało się na przedszkolnych stołówkach lub serwowane było na babciny podwieczorek. Kasza manna nie powinna pozostać tylko reliktem przeszłości i miłym wspomnieniem. To zdrowe urozmaicenie codziennej diety, które wspomoże pracę organizmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kasza manna - właściwości
Kasza manna, inaczej semolina, to składnik o długiej tradycji w polskiej kuchni, który pochodzi z pszenicy twardej. Znana jest przede wszystkim z deserów i dań śniadaniowych, takich jak kasza na mleku z dodatkiem owoców czy syropów. Jest lekkostrawna, dzięki czemu ceniona przez osoby z wrażliwym układem pokarmowym.
Kasza manna jest bogata w witaminy z grupy B (B1, B2, B3), które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, a także w żelazo, cynk, magnez i fosfor. Witamina E, obecna w jej składzie, działa jako antyoksydant, chroniąc ciało przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Zawiera także argininę, aminokwas wpływający na produkcję tlenku azotu, co korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych. Kasza manna ma w sobie również sporo jodu, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
Ukojenie dla układu pokarmowego
Gdy w żołądku trwa koncert, a w jelitach czujesz nadchodzącą burzę, czas sięgnąć po kaszę manną. Pomoże złagodzić niestrawność, biegunkę, zaparcia czy wzdęcia. Nie bez powodu to jeden z pierwszych posiłków, jaki wprowadza się po operacjach oraz jedna z pierwszych kasz, po jaką sięgają rodzice niemowlaków.
Po ugotowaniu kasza manna ma kremową, aksamitną konsystencję, która nie podrażnia błon śluzowych żołądka. Do tego organizm bez problemu przyswaja zawarte w niej składniki odżywcze. Dostarcza w ten sposób energii, która niezbędna jest do regeneracji organizmu.
Jak wykorzystać kaszę manną?
Najpopularniejszym daniem jest kasza manna gotowana na mleku i serwowana z sokiem owocowym. Można ją jednak przygotować także na słono, wykorzystać jako dodatek do zupy, zagęszczać nią sosy czy po prostu zastąpić ziemniaki. Można ją ugotować na gęsto, pokroić i wrzucić do rosołu zamiast makaronu.
Na kaszę manną powinny jednak uważać osoby chorujące na cukrzycę i insulinooporność. Ma ona dość wysoki indeks glikemiczny (IG), co oznacza, że po jej spożyciu poziom cukru we krwi dość szybko wzrasta.