NewsyTeraz te owoce są najdroższe. Cena dosłownie przyprawia o zawrót głowy

Teraz te owoce są najdroższe. Cena dosłownie przyprawia o zawrót głowy

Cena malin może podnieść ciśnienie - Pyszności; foto: Adobe Stock
Cena malin może podnieść ciśnienie - Pyszności; foto: Adobe Stock
19.05.2023 15:02

Sytuacja na rynku warzyw i owoców zmienia się w mgnieniu oka. Dopiero co liderem drożyzny były czereśnie, przyprawiając niejednego fana tego owocu o skok ciśnienia. Dzisiaj "koszulkę lidera" przejmują maliny. Eksperci przewidują, że to wkrótce powinno się zmienić, ale na ten moment cena malin jest niczym z horroru. 

Ci z nas, którzy na wysyp czereśni na bazarkach czekali z utęsknieniem przez całą zimę, wspólnie stwierdzili, że ze względu na ich ceny, są w stanie poczekać jeszcze trochę. Pierwsze doniesienie z warzywniaczków były bowiem zatrważające: ceny czereśni w detalu wynosiły nawet 98 zł/kg. W połowie maja na giełdzie Bronisze hurtowa cena tych owoców spadła do 55 zł/kg, a dziś wynosi nawet 35 zł/kg. To oznacza, że zwolniło się miejsce dla nowego lidera klasyfikacji drożyzny. Bez dłuższego namysłu wskoczyły na nie maliny. 

Cena malin wbija w fotel - Pyszności; foto: Canva
Cena malin wbija w fotel - Pyszności; foto: Canva

Aktualna cena malin sięga absurdu. 65 złotych za kilogram — i to w hurcie. To oznacza, że w sklepach, warzywniakach i na targowiskach za kilogram tej pyszności trzeba zapłacić około stówki. To mniej więcej tyle, za ile można dostać całkiem niezłej jakości wołowinę. Czemu aż tak dużo? Eksperci tłumaczą, że jest to kwestia tego, skąd pochodzi ten niewielki owoc.

Cena malin — kiedy zacznie spadać?

Przyczyną tego, że cena malin jest aktualnie bardzo wysoka, jest to, że pochodzi jeszcze z polskich upraw szklarniowych. Jak poinformował portal money.pl, to się powinno zmienić za około 10 dni. Wtedy na rynek i giełdę Bronisze trafią tzw. maliny tunelowe. Tunele foliowe to jedna z podstawowych metod uprawy nie tylko malin, ale również truskawek i ziół, takich jak bazylia, szałwia czy majeranek.

Cena malin powinna wkrótce spaść - Pyszności; foto: Canva
Cena malin powinna wkrótce spaść - Pyszności; foto: Canva

Latem 2022 roku cena malin na Broniszach wynosiła pomiędzy 15 a 25 zł za kilogram. Wygląda na to, że warto poczekać, zamiast już teraz wydawać krocie. Jeśli jednak już naprawdę nie możesz się doczekać tych smacznych owoców, to przeczytaj jeszcze ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak najlepiej wykorzystać świeże, polskie maliny!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także