PrzepisTo najlepsza marynata do ryby. Po usmażeniu będzie wyśmienita

To najlepsza marynata do ryby. Po usmażeniu będzie wyśmienita

Wiele osób przed smażeniem ryby tylko naciera ją solą i obtacza w panierce. Jednak o wiele lepszy efekt osiągniesz, poświęcając trochę więcej czasu na marynowanie filetów. Pracy jest przy tym niewiele – głównie chodzi o czas potrzebny na to, by ryba spokojnie wchłonęła aromaty. Mieszankę do jej polania przygotujesz w 5 minut.

Dzięki marynacie mięso będzie białe i soczyste
Dzięki marynacie mięso będzie białe i soczyste
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Każdy wie, że cytryna poprawia smak ryby, ale mało kto dodaje ją jeszcze przed smażeniem filetów. Ryba skropiona dopiero na talerzu będzie miała przyjemny smak cytrusów, ale jeśli dodasz ją do marynaty, wydobędzie z niej o wiele więcej. Do zmiękczenia włókien i wzbogacenia aromatu o delikatnie owocowe nuty potrzebny będzie jeszcze jeden składnik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pieczona ryba z warzywami. Sprawdzony patent na piątkowy obiad

Jaka marynata do dorsza, a jaka do łososia?

Ryby o białym mięsie dobrze się komponują z delikatną cytrusową marynatą. Najlepsze efekty daje zmieszanie oliwy z oliwek z sokiem wyciśniętym z cytryny i odrobiną białego wytrawnego wina. Wartościowym dodatkiem są świeże zioła, na przykład rozmaryn, tymianek, pietruszka czy koperek.

Nieco inne wymagania ma łosoś czy tuńczyk. Do różowego mięsa również sprawdzi się marynata z białym winem i sokiem z cytryny, ale o wiele więcej głębi wydobędzie nieco słodszy sok z cytryny zmieszany z sosem sojowym. Inspirując się kuchnią japońską, możesz sięgnąć także po sos teriyaki o gęstej strukturze i słodko-słonym smaku. Świetnie pasuje do pieczonych lub grillowanych steków z tuńczyka.

Cytryna – niezastąpiony składnik w marynacie do ryby

Sok z cytryny nie tylko poprawia smak ryby i zmiękcza jej włókna, ale także wpływa na skórkę, która po usmażeniu jest bardziej chrupiąca. Kwas cytrynowy odpowiada także za neutralizację amin, powodujących nieprzyjemny zapach. Właściwości utleniające cytryny sprawiają, że mięso nawet po usmażeniu zachowuje ładny, biały kolor. 

Jak działa wino na mięso ryby?

Dodatek wina do marynaty nie jest przypadkowy. Kwas obecny w trunku pomaga rozbić włókna ryby, sprawiając, że mięso jest bardziej delikatne i soczyste. Dodatkowo wino hamuje rozwój bakterii, wydłużając świeżość filetów. Zarówno wino, jak i cytryna wpływają na kolor mięsa, rozjaśniając je, dzięki czemu wygląda bardziej apetycznie.

Smak wina nie jest bez znaczenia. Jeśli lubisz bardziej kwaskowe nuty, wybierz Rieslinga lub Sauvignon Blanc. Bardziej owocowy smak uzyskasz dodając do marynaty odrobinę Pinot Grigio.

Przepis na marynatę do ryby

Z powodzeniem wykorzystasz ją do przygotowania smażonej ryby, takiej jak dorsz, pstrąg czy halibut. Sprawdzi się także do ryb z piekarnika. Poniżej proporcje na dwa duże filety.

Składniki na marynatę:

  • 60 ml oliwy z oliwek,
  • 30 ml soku z cytryny,
  • 30 ml białego wytrawnego wina,
  • 2 ząbki czosnku,
  • pół łyżeczki soli,
  • pół łyżeczki pieprzu,
  • łyżeczka suszonego tymianku.

Wykonanie:

  1. Czosnek przeciśnij przez praskę.
  2. Wszystkie składniki wymieszaj w miseczce.
  3. Polej oczyszczone i osuszone porcje ryby.
  4. Odstaw do lodówki na 2-4 godziny.
  5. Obtocz rybę w mące i smaż na patelni z rozgrzanym tłuszczem.
smażona rybamarynataryba

Wybrane dla Ciebie