Tak gotuj mrożone pierogi. Inaczej się rozpadną i będą do wyrzucenia
Mrożone pierogi to prawdziwy skarb, który czeka na wygłodniałych domowników w wielu zamrażarkach. W szczególności, gdy niedawno były święta. Żeby jednak nie stracić w nich tego, co najlepsze, należy je odpowiednio ugotować.
Mrożenie to jeden z najpopularniejszych sposobów na przechowywanie żywności. Do zamrażarki trafiają często pierogi z różnym nadzieniem, czekając na swoją chwilę chwały, gdy nie ma czasu na przygotowanie obiadu. Bywa jednak, że po wrzuceniu ich do wrzątku zamieniają się w breję, a znajdujący się w nich farsz wypływa. Zamiast psuć sobie humor rozpadającymi się pierogami, zwróć uwagę na kilka szczegółów. Uchroni cię to przed obiadową katastrofą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drożdżowe ciasteczka kwiatuszki jak z pysznej cukierni. Teściowa będzie zachwycona
Mrożenie pierogów
Zamrożone pierogi mogą być tak samo smaczne, jak świeżo przygotowane, jeśli zostaną właściwie zamrożone i podgrzane. Istnieje kilka sposobów na ich mrożenie, od surowych przez zblanszowane, co zaleca Anna Starmach, po ugotowane, chociaż te ostatnie dadzą najlepszy smak tylko przy sporadycznym stosowaniu.
Przygotowane pierogi umieszczamy w zamrażarce osobno, na tacce posypanej mąką lub posmarowanej olejem, co zapobiega ich zlepianiu. Po zamrożeniu można je przełożyć do woreczków strunowych, co sprawia, że podczas podgrzewania nie tracą formy i smaku.
Jak gotować mrożone pierogi?
Gotowanie zamrożonych pierogów to kolejny kluczowy etap. Często mamy skłonność, by robić to dłużej niż w przypadku świeżych, jednak potrzebują tylko nieco więcej czasu, około 5 minut od momentu ich wypłynięcia na wierzch. Jeśli pierogi zostały wcześniej ugotowane przed zamrożeniem, czas odgrzewania będzie jeszcze krótszy. Zbyt długo gotowane tracą jędrność i smak. Zwiększa się również ryzyko tego, że po prostu zaczną się rozpadać. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Tak jak świeże, mrożone pierogi należy gotować w dużym garnku, aby mogły swobodnie się obracać. Do wody dodaj sól i odrobinę oleju, aby uniknąć ich sklejenia. Gotuj je na niedużym ogniu, przykrywając częściowo garnek pokrywką. Dzięki temu zapobiegniesz pękaniu, a znajdujący się w środku farsz będzie ciepły.
Jeżeli chcemy serwować pierogi zaraz po wyjęciu z wody, nie wymagają wcześniejszego rozmrażania. Podgrzewanie pod przykryciem w gorącej wodzie zapewni szybkie gotowanie, lecz jeśli zamierzamy je smażyć, warto wcześniej rozmrozić. Potem tylko podsmażanie na patelni, aż zaczną się rumienić i można zajadać się pysznymi pierogami.