Papryka po węgiersku jest lepsza niż leczo. Kilka składników i obiad mam gotowy
Kuchnia węgierska idealnie trafia w gust Polaków. Kolorowe dodatki i wyraziste przyprawy sprawiają, że dania wyglądają kusząco i na długo pozostają w pamięci. Kilka klasyków z kuchni madziarskiej już na stałe zadomowiło się w polskim menu, o czym świadczy rozmaitość wariantów. Pora rozszerzyć repertuar o pyszny gulasz z papryką.
Trzeba przyznać, że Węgrzy potrafią przygotowywać sosy. Być może kluczem do sukcesu wcale nie jest duża ilość wyszukanych składników, a prostota i świeże warzywa, najlepiej z własnego ogródka. Bazę wielu dań tworzą trzy podstawowe produkty: papryka, cebula i czosnek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Węgierskie langosze z kwaśną śmietaną, serem i czosnkiem to smak wakacji i jarmarków. Odtworzysz je we własnej kuchni
Co do papryki w kremowym sosie?
Potrawę możesz wzbogacić o mięsny dodatek, na przykład w postaci kawałków wołowiny lub mięsa mielonego. W wersji wegetariańskiej możesz dodać czerwoną fasolę z puszki. Do dania podaj ryż, makaron lub chrupiącą bagietkę. Jeśli chcesz pozostać w kręgu kuchni madziarskiej, przygotuj langosze, czyli pyszne placki z cebulą lub startym serem.
Przepis na paprykę po węgiersku
Danie świetnie smakuje zarówno w wersji z dodatkiem całych papryk, jak i z warzywami pokrojonymi w paski. Decydując się na pierwszą opcję, pamiętaj, aby wydrążyć z papryki gniazda nasienne.
Składniki:
- 8 papryk – mogą być w różnych kolorach,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 cebule,
- olej do smażenia,
- łyżeczka słodkiej papryki mielonej,
- łyżeczka cukru,
- 100 ml białego wina wytrawnego,
- 2 łyżki masła,
- sól i pieprz do smaku,
- 125 ml kwaśnej śmietany 18 proc.,
- pęczek natki pietruszki.
Wykonanie:
- Umyj paprykę i oczyść z nasion, możesz ją pokroić w ćwiartki lub paski. Przełóż na głęboką patelnię.
- Dodaj cebulę pokrojoną w pióra i drobno posiekany czosnek. Podsmaż na oleju roślinnym.
- Gdy warzywa się zarumienią, dodaj sproszkowaną paprykę, cukier i wino. Na wierzch połóż kawałki masła. Dopraw solą i pieprzem, po czym przykryj patelnię pokrywką.
- Duś do czasu, aż papryki będą miękkie.
- Na koniec zabiel zahartowaną śmietaną.
- Gotowe danie posyp posiekaną natką pietruszki.
Papryka po węgiersku z piekarnika
Węgierską potrawę z papryki możesz przygotować w piekarniku, najlepiej w żeliwnym naczyniu z pokrywką. Podsmażone warzywa zalej winem, dodaj przyprawy i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza. Powinno być gotowe po ok. 30 minutach.
Śmietanę nałóż na gotowe danie przełożone na talerz – najlepiej bardzo dobrze schłodzoną. Wygląda zjawiskowo, gdy stopniowo rozpływa w gorącym sosie.