Dla Węgrów to największy przysmak. Zdobyłam przepis i smażę co weekend
Mam sporo smacznych wspomnień z krótkiego wypadu do Budapesztu. Przepyszne były zupy, gulaszowa i rybna, a na deser naleśniki z kremem orzechowym. Jednak podczas zwiedzania, gdy trzeba było się szybko się posilić, bezkonkurencyjna była jedna potrawa. Jej zapach czuć na ulicach stolicy Węgier!
07.05.2024 06:49
My mamy swoje zapiekanki, Niemcy curry wurst, a Węgrzy? Langosze to najpopularniejsze danie typu street food na Węgrzech. Nie boi się nawet silnej konkurencji, jak hot dogi czy hamburgery. Zajadają się nimi Węgrzy i turyści.
Danie narodowe
Langosze są nie tylko ulubionym streetfoodem, ale i daniem narodowym Węgrów. To potrawa prosta, stosunkowo tania i oczywiście łatwo ją zjeść nawet podczas spaceru. Ma więc wszystkie cechy idealnego dania ulicznego. Kiedyś langosze robione były z resztek chlebowego ciasta, które pozostawało po uformowaniu bochenków. Dlatego nazywa się je czasami węgierskim płaskim chlebem. Jednak langosze zdecydowanie łatwiej zaliczyć do placków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
....
Langosze przygotowuje się z ciasta drożdżowego lub z ciasta z dodatkiem ziemniaków. Te drugie są jeszcze bardziej chrupiące i delikatniejsze. Gdy głodna i trochę zmęczona po długim spacerze po mieście zachwycałam się ich smakiem, znajoma spytała, czy wiem, że łatwo zrobić je w domu? W wielu węgierskich domach często się je smaży. Choć nawet w małych miasteczkach znajdzie się punkt z langoszami, Węgrzy uważają, że domowe placki nie mają sobie równych.
Najprościej usmażyć te bez nadzienia w środku. Podaje się je ze śmietaną i serem. Nie jest to danie dietetyczne, ale sycące, proste i pyszne. Placki muszą być smażone w dużej ilości oleju, tak by swobodnie w nim pływały. Polecam wypróbować je w domu, a jak się uda to oczywiście wybrać się na Węgry. To ojczyzna langoszy i tam zjemy najlepsze.
Węgierski przepis na langosze
Składniki:
- 250 g mąki,
- 150 g ugotowanych ziemniaków bez skórki, czyli 2 małe ziemniaki,
- 7 g świeżych drożdży,
- 50 ml śmietany,
- 50 ml mleka,
- 1/2 łyżeczki cukru,
- szczypta soli,
- olej roślinny do smażenia i smarowania powierzchni,
- 1 ząbek czosnku,
- śmietana i żółty starty ser do podania.
Sposób przygotowania:
- Ugotowane, jeszcze gorące ziemniaki przeciśnij przez praskę lub dokładnie rozgnieść tłuczkiem. Odstaw, by wystygły.
- Mleko, cukier i drożdże wymieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia drożdży. Potem dodać mąkę, śmietanę, sól i ziemniaki.
- Zagnieć ciasto, które powinno być dość lepkie. Przykryj je i odstaw na 1-1,5 godziny. Powinno zwiększyć dwukrotnie swoją objętość.
- We frytkownicy lub głębokiej patelni rozgrzej olej, powinno być go tyle, by langosze mogły swobodnie pływać.
- Gdy olej się rozgrzewa, ponownie wyrób ciasto, by je odgazować. Przełóż je na blat czy stolnicę, posmarowaną cienką warstwy oleju. Ciasto podziel na 4 części.
- Posmaruj ręce olejem, rozpłaszcz każdy kawałek ciasta, rozciągaj je w taki sposób, aby brzegi ciasta były trochę grubsze niż środek. Gdy olej zacznie skwierczeć, włożyć pierwszy langosz. Smaży go po obu stronach aż do momentu pojawienia się rumianej skórki.
- Usmażone langosze odkładaj na papierowy ręcznik, by odsączyć nadmiar tłuszczu.
- Langosze smaruj przekrojonym ząbkiem czosnku, a potem nakładaj na nie porcję śmietany i sera.