W Hiszpanii zajadają gorące nóżki. Mięso dosłownie rozpływa się w ustach
Hiszpania kojarzy się z gazpacho, chorizo i owocami morza, ale odkryć w niej można wiele innych smakołyków. Wśród nich jest wieprzowina, a konkretniej nogi.
Galart, czyli zimne nóżki, to przysmak doskonale znany w kuchni wielkopolskiej. W hiszpańskim wydaniu nie przypomina jednak imprezy z imienin u cioci. W tym kraju serwują je na ciepło, najczęściej w towarzystwie aromatycznego sosu z pietruszką. W restauracji znajdziesz je pod nazwą "patas de cerdo con ajo y perejil", ale z łatwością odtworzysz też ten smak w swoim domu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Włoski deser z polskimi skarbami z lasu. Robię dużą porcję, bo rodzina zawsze prosi o dokładki
Hiszpańskie nóżki w sosie czosnkowym
Na pierwszy rzut oka nogi wieprzowe mogą wydawać się składnikiem wymagającym. Jednak Hiszpanie od wieków wiedzą, jak je przygotować, by stały się prawdziwym rarytasem. Cały sekret tkwi w długim i powolnym gotowaniu. To właśnie ten proces pozwala na rozpad kolagenu zawartego w tkance łącznej. Dzięki temu mięso staje się bardzo delikatne i miękkie. Z łatwością odchodzi od kości, nawet bez pomocy noża.
Hiszpańskie gorące nóżki zanurzone są w sosie czosnkowo-pietruszkowym, dzięki czemu zyskują zarówno na wyrazistości, jak i świeżości. Obowiązkowa jest tu dobrej jakości oliwa z oliwek, stanowiąca bazę sosu.
Składniki:
- 2-3 kg nóg wieprzowych,
- 1 cebula,
- 2-3 marchewki,
- 2-3 liście laurowe,
- 1 łyżka ziaren czarnego pieprzu,
- sól do smaku.
Sos czosnkowo-pietruszkowy:
- 1 główka czosnku,
- 1 duży pęczek świeżej pietruszki (same listki, bez łodyg),
- 120 ml oliwy z oliwek,
- 2 łyżki octu,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Dokładnie oczyść nogi. Jeśli są resztki włosów, opal je palnikiem lub zeskrob.
- Przełóż do dużego garnka, zalej wodą i zagotuj. Następnie gotuj na dużej mocy przez 10-15 minut.
- Odcedź wodę, opłucz nogi.
- Z powrotem umieść je w garnku, znów zalej wodą. Dorzuć posiekaną cebulę, obrane marchewki, pieprz, liście laurowe i łyżeczką soli. Nogi powinny być dobrze zanurzone.
- Zagotuj, zmniejsz moc palnika.
- Gotuj na wolnym ogniu przez 3-4 godziny, aż nogi będą miękkie, a mięso z łatwością będzie odchodziło od kości.
- Po tym czasie wyjmij z bulionu, przestudź i oddziel mięso od kości. Możesz też zostawić je w całości, bez oddzielania.
- Czosnek obierz i posiekaj drobno wraz z natką pietruszki.
- Dodaj oliwę, ocet i wymieszaj.
- Sos dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
- Ciepłe mięso wyłóż na duży talerz i polej sosem.
Gotowe danie serwuj w towarzystwie świeżej bagietki, którą możesz nabierać sos. Sprawdzi się również chleb lub inne pieczywo. Możesz także podać gorące nóżki z pieczonymi ziemniaczkami. Smacznego!