PoradyOdczuwasz te objawy? Organizm wysyła ważny sygnał

Odczuwasz te objawy? Organizm wysyła ważny sygnał

Nie lekceważ tych sygnałów wysyłanych przez organizm - Pyszności; Fot. Adobe Stock/Canva
Nie lekceważ tych sygnałów wysyłanych przez organizm - Pyszności; Fot. Adobe Stock/Canva
06.07.2023 13:04

Woda jest niezbędnym elementem diety każdego człowieka. Każdy powinien wyrobić w sobie nawyk wypijania kilku szklanek płynów dziennie. To banalnie prosta, a jednocześnie mająca kolosalny wpływ na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie czynność. Bagatelizowane oznak odwodnienia może doprowadzić do przykrych dolegliwości. Jeśli odczuwasz te objawy, koniecznie sięgnij po szklankę wody. 

Upraszczając, odwodnieni jesteśmy wtedy, kiedy organizm traci więcej wody i elektrolitów, niż otrzymuje. Objawy takiego stanu każdy może odczuwać inaczej, te różnią się również od stopnia odwodnienia. Są jednak sygnały, które u większości osób świadczą o tym samym: że organizm potrzebuje wody. Jednym z pierwszych jest odczuwanie suchości w ustach i gardle. Co jeszcze mówi nam organizm, chcąc skłonić nas do sięgnięcia po szklankę wody?

Objawy odwodnienia. Nie lekceważ ich

W przypadku odwodnienia ilość oddawanego moczu może się zmniejszyć, a jego kolor staje się bardziej koncentrowany, ciemniejszy niż zwykle. Ponadto, niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów prowadzi do uczucia zmęczenia, senności i ogólnego obniżenia energii. Warto dodać, że odwodnienie wpływa na funkcje mózgu. To objawiać się może zawrotami głowy, trudnościami w koncentracji, zaburzeniami pamięci i spadkiem zdolności poznawczych.

pixabay.com
pixabay.com

Również wysiłek fizyczny jest bardziej męczący, kiedy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości płynów. Skutkiem tego mięśnie szybciej się meczą, spada wydolność fizyczna, a nawet pojawiają się trudności z wykonywaniem zwykłych czynności. Co więcej, odwodnienie może powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Najczęściej występującymi są: nudności, wymioty, biegunka i brak apetytu. 

Wystarczy 8 szklanek dziennie. Dlaczego woda jest tak ważna dla naszego organizmu?

To, ile wody powinno się przyjmować w ciągu dnia, jest kwestią indywidualną. Zapotrzebowanie różni w zależności od aktywności fizycznej, warunków pogodowych itp. Ogólnie jednak zaleca się picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wielu procesów fizjologicznych, takich jak transport składników odżywczych, usuwanie toksyn, termoregulacja i utrzymanie równowagi elektrolitowej.

Regularne picie wody pomaga w trawieniu i absorpcji składników odżywczych oraz zapobiega zaparciom poprzez utrzymanie miękkiego stolca. Wspiera również utrzymanie zdrowej wagi. Często odczuwamy błędne uczucie głodu, kiedy w rzeczywistości organizm potrzebuje jedynie nawodnienia. Odpowiednie nawodnienie ma także pozytywny wpływ na kondycję skóry. Pomaga utrzymać jędrną, elastyczną skórę i zapobiegać jej wysuszeniu.

Picie wody wspiera utrzymanie prawidłowej temperatury ciała poprzez procesy termoregulacyjne, takie jak pocenie się. Podczas wysiłku fizycznego i w warunkach gorąca organizm potrzebuje większej ilości wody, aby skutecznie chłodzić ciało. Co więcej, woda odgrywa istotną rolę w eliminacji toksyn i odpadów z organizmu przez nerki. Regularne picie wody pomaga w utrzymaniu zdrowej funkcji nerek i zapobieganiu infekcjom dróg moczowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także