PoradyZalewanie śledzi mlekiem to już przeszłość. Ten sposób na ich namoczenie sprawdzi się o wiele lepiej

Zalewanie śledzi mlekiem to już przeszłość. Ten sposób na ich namoczenie sprawdzi się o wiele lepiej

Śledzie w piwie - Pyszności; foto: Canva
Śledzie w piwie - Pyszności; foto: Canva

17.03.2023 08:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ci, którzy w kuchni czują się jak ryby w wodzie, często decydują się na przyrządzenie śledzi samemu. To z kolei oznacza potrzebę ich wcześniejszego namoczenia. Jeszcze do dzisiaj najczęściej wykorzystywaliśmy do tego mleko, ewentualnie wodę z octem. Alternatywne rozwiązanie jest jednak o wiele lepsze.  Oto genialny sposób na śledzie.

Śledzie to pyszne i zdrowe ryby, ale posiadają nieco za bardzo intensywny zapach i smak. Pozbycie się rybiego zapachu i nadmiaru soli odbywa się poprzez namaczanie. Proces ten może trwać nawet kilkadziesiąt godzin, jeśli używamy solonych śledzi z beczki. To również kwestia naszych preferencji, bo im dłużej będziemy moczyć te ryby, tym łagodniejsze będą.

Śledzie w piwie - Pyszności; foto: Canva
Śledzie w piwie - Pyszności; foto: Canva

Nieistotne więc, czy chcesz później śledzie zamarynować, przygotować w śmietanie czy oleju. Ich namaczanie i tak cię nie ominie. Warto więc nadać tej czynności nie tylko technicznego wymiaru, lecz również smakowego. Do tego posłuży ci jeden z najpopularniejszych napojów w Polsce. Piwo. 

Śledzie moczone w piwie

Piwo doskonale spełni funkcję "zmiękczacza", a także nada rybkom ciekawego, kwaśnego posmaku. Nie sądzimy zresztą, by chwalenie zalet smakowych piwa było tu niezbędne.

Instrukcja jest prosta jak konstrukcja cepa. Oto ona:

Śledzie w piwie - Pyszności; foto: Canva
Śledzie w piwie - Pyszności; foto: Canva

Niezbędną do zalania śledzi ilość piwa przelej do garnka. Dopraw je kilkoma ziarnami pieprzu i listkami laurowymi, zagotuj i odstaw do wystygnięcia.

Śledzie ułóż w pojemniku, który możesz szczelnie zamknąć i zalej je przygotowanym piwem. Dodaj do nich jeszcze łyżkę oleju, zamknij i wstaw do lodówki na noc. Po wyjęciu opłucz śledzie z zalewy; będą wtedy już miękkie i wyjątkowo pyszne.

Przygotowanie zalewy jest banalnie proste, a wszyscy domownicy nie będą mogli dociec tego, w czym tkwi sekret tych pysznych ryb. Pytanie do ciebie brzmi: zdradzisz patent, czy pozostawisz go tylko dla siebie? W to już nie wnikamy.

Zobacz też ten przepis z naszego kanału na YouTube. Ta sałatka porowa z serem i kukurydzą to hit każdej imprezy; nie mniejszy nawet niż przygotowane w piwie śledzie. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także