Biały nalot na ogórkach kiszonych. Wiele osób się go obawia. Słusznie?
Pragniemy dzisiaj rozwiązać odwieczny dylemat: czy biały nalot na ogórkach kiszonych to pleśń, czy normalny objaw fermentacji? Odpowiedź jest jednoznaczna, a jeśli przepadasz za kiszonkami, to jej poznanie jest absolutnie konieczne.
14.03.2023 14:44
Ogórki kiszone to pierwszy przysmak, za którym zaczynamy tęsknić podczas dłuższych wyjazdów za granicę. Na zachodzie nie jest łatwo je kupić, ponieważ umiłowali je głównie mieszkańcy Europy wschodniej i środkowej. I chyba nie ma narodu, który jadłby ich więcej, niż Polacy.
Ponieważ jednak lubimy mieć kontrolę nad tym, co jemy, ogórki kiszone często przygotowujemy sami. Niejednokrotnie można przecież spotkać się z opinią, że kiszonki z supermarketów w niczym nie przypominają ogórków z przepisu babci. My się pod tym podpisujemy i każdemu doradzamy przygotowanie swojej własnej beczki czy słoików z ogórkami. Zanim jednak się za to weźmiesz, musisz się dowiedzieć, czym jest biały nalot, który bardzo możliwe, że się tam pojawi.
Biały nalot na ogórkach kiszonych
Na wstępie ważna informacja: pleśń jest szkodliwa. Jej następstwami mogą być niestrawności i zatrucia pokarmowe, dlatego należy się jej wystrzegać. I jeszcze jedno: ogórki kiszone nie są odporne na te grzyby, które — w przypadku np. niedomkniętego słoika — mają dużą szansę się tam pojawić. Na szczęście nie objawiają się wcale białym nalotem.
Biały nalot na ogórkach kiszonych to nic innego jak bakterie kwasu mlekowego, czyli to, co w tych przetworach najzdrowsze. Dalszej części na pewno już się domyślasz: oczywiście możesz zjadać takie ogórki bez żadnych obaw. A nawet więcej: takie ogórki są najlepsze i jedz ich jak najwięcej!
Pleśń na ogórkach kiszonych
Skoro biały nalot mamy już odhaczony, warto w tym miejscu opisać to, jak tak naprawdę wygląda pleśń na kiszonkach. Taki grzyb nie ma zwykle jednolitego koloru, a przeważają w nim odcienie niebieskiego, zieleni i szarości.
Podczas kiszenia ogórków można zauważyć jeszcze jeden niepokojący objaw: biały kożuch fermentacyjny. Chociaż nie jest on toksyczny sam w sobie, to trzeba się go jak najszybciej pozbyć, bo może źle wpłynąć na smak i trwałość ogórków.
Rzuć też okiem na ten filmik z naszego kanału na YouTube.