Blenduję i nakładam na kanapki. Pasta lepsza niż z jajek czy twarogu

Pasta w iście greckim stylu, po której zapomnisz o hummusach, pastach jajecznych czy twarożkach. Piękny czerwony kolor od razu przyciąga wzrok, a jej wyrazisty smak sprawia, że ciężko jest zatrzymać się na jednej kanapce.

Pasta z ciecierzycy i pieczonej papryki do smarowania pieczywaPasta w greckim stylu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Natalia Strumińska

Smarowidło jest zbudowane na bazie dwóch składników: słonego sera fety oraz pieczonej czerwonej papryki, które doskonale się uzupełniają smakiem. Pieczenie wydobywa z papryki naturalną słodycz, znacznie więcej smaku i sprawia, że skórka łatwo odchodzi, dzięki czemu pasta ma gładką, przyjemną konsystencję. Jest prosta w przygotowaniu, a tak pyszna, że przynajmniej na pewien czas zdeklasuje popularne pasty jajeczne.

Zapomnij o zwykłych klopsikach. Ich grecka odsłona bije je na głowę

Pasta z pieczonej papryki i fety

Feta i papryka są tu absolutnie kluczowe i bez nich ani rusz, ale lista składników jest nieco dłuższa. Pozostałe dodatki (z wyjątkiem oliwy, która jest niezbędna do upieczenia papryki) to już kwestia gustu. Jeśli w twojej kuchni akurat są dwa ząbki czosnku i szalotka lub cebula, warto je dorzucić – nie przyćmią smaku bazy, a wręcz go podkreślą. Jeśli lubisz ostre, wyraziste smaki, koniecznie dorzuć również pikantny akcent, na przykład płatki chili lub bardzo drobno posiekaną ostrą papryczkę, ale ostrożnie, bo niestety łatwo z nimi przesadzić.

Przepis na pastę z pieczonej papryki i fety

Składniki:

  • 2 czerwone papryki,
  • 200 g sera feta,
  • 2 ząbki czosnku (opcjonalnie),
  • 1 szalotka (opcjonalnie),
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • szczypta chili (opcjonalnie),
  • 1 łyżeczka suszonego oregano,
  • świeżo mielony czarny pieprz.

Sposób przygotowania

  1. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza.
  2. Umyj papryki, przekrój je na połówki, usuń gniazda nasienne i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia skórką do góry.
  3. Obierz czosnek i szalotkę. Szalotkę przekrój na pół i ułóż je obok papryki.
  4. Skrop warzywa oliwą, posyp chili, pieprzem i oregano.
  5. Wstaw blachę do piekarnika i piecz około 25-30 minut, aż skórka papryki miejscami się przyrumieni i lekko zbrązowieje.
  6. Wyjmij warzywa z piekarnika i przełóż paprykę do miski, przykryj talerzem lub folią i odstaw na 10 minut. Następnie zdejmij skórkę.
  7. Do kielicha blendera przełóż upieczoną paprykę, fetę oraz czosnek i szalotkę.
  8. Zblenduj na gładką pastę. Spróbuj i ewentualnie dopraw pieprzem lub dodatkową szczyptą chili.
  9. Podawaj jako sos do tortilli lub burgerów, na kanapce lub jako dip do przekąsek. Smacznego!
Wybrane dla Ciebie
MOŻE JESZCZE JEDEN ARTYKUŁ? ZOBACZ CO POLECAMY