PoradyBób śmierdzi starą skarpetą? Dodaj ten składnik i zapomnij o przykrym zapachu

Bób śmierdzi starą skarpetą? Dodaj ten składnik i zapomnij o przykrym zapachu

Bób - Pyszności, źródło Canva, Instagram
Bób - Pyszności, źródło Canva, Instagram
Ewa
24.06.2023 07:30

Bób podczas gotowania może wydzielać charakterystyczny zapach. Jak go ugotować i nie zwariować? Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Sezon na bób trwa od końca czerwca do sierpnia, więc powoli nabiera rozpędu. Za zielonymi "fasolkami" tęsknimy cały rok, więc gdy tylko pojawia się w sklepach, to bezzwłocznie się w nie zaopatrujemy. Jest zdrowy, pożywny i bardzo smaczny, jednak ma wadę, która wielu osobom przeszkadza — podczas gotowania wydziela charakterystyczny zapach. Są jednak sposoby, aby tego uniknąć.

Jak gotować bób?

Pierwszym i jednocześnie najczęściej zapominanym krokiem jest zalewanie go wodą. Najpierw przelej go wrzątkiem, a następnie zanurz na trochę w misce z zimną wodą. Dzięki temu szybciej się ugotuje, a na dodatek pozbędziesz się przykrego zapachu. Sekret kryje się w dodaniu posiekanej cebuli do namaczającego się bobu, co dodatkowo zniweluje nieprzyjemną woń. Ponadto pozwoli to ograniczyć wzdęcia, a jakie często narzekają miłośnicy bobu.

Jak ugotować bób? Fot. Pexels
Jak ugotować bób? Fot. Pexels

Namoczony bób wrzucaj do garnka dopiero wtedy, gdy woda się już zagotuje. Wrzucanie go do zimnej i czekanie do zagotowania spowoduje, że z namoczonego bobu wypłuczemy cały smak. Młode nasiona należy gotować ok. 10 minut. Im starsze, tym dłużej powinny spędzić w garnku, zwykle jest to maksymalnie 30 minut. Wiek bobu poznasz po tym, jak sprężysta jest skórka. Im delikatniejsza i bardziej miękka, tym młodszy bób udało ci się kupić.

Przekładanie bobu do zimnej wody - Pyszności; Foto kadr z materiału na kanale YouTube Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA
Przekładanie bobu do zimnej wody - Pyszności; Foto kadr z materiału na kanale YouTube Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA

Co dodać do garnka?

Kłopotliwy zapach, który wiele osób porównuje do starej skarpety lub spoconej pachy, możesz zniwelować, dorzucając dodatkowo do garnka z gotującym się bobem 2 listki laurowe i 2-3 gałązki świeżego koperku. Dodaj również łyżkę soku z cytryny, aby zachować piękny kolor bobu. Jeśli planujesz gotować bób, ale obawiasz się możliwych wzdęć i problemów jelitowych, istnieje prosty sposób, aby temu zapobiec — dodaj odrobinę kminku. Ten aromatyczny przyprawowy dodatek nie tylko wzbogaci smak potrawy, ale również pomaga złagodzić potencjalne dolegliwości trawienne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także