Tradycyjny przepis na chłodnik litewski. Nie ma lepszej zupy na lato
Tradycyjny chłodnik litewski to znakomita propozycja na zdrowy i orzeźwiający letni obiad. Jedno z najpopularniejszych dań kuchni wschodnioeuropejskiej świetnie sprawdzi się jako pyszny i lekki posiłek na upalne dni. Przygotuj go zgodnie z tradycją i ciesz się wyjątkowym smakiem. Materiał pochodzi z bloga www.KrolestwoGarow.pl, a jego autorem jest Joanna Krzewińska.
31.05.2023 | aktual.: 02.06.2023 14:46
Kiedy termometry za oknem wskazują wysoką temperaturę, a słońce praży nas w twarz, to w kuchni staramy się spędzać jak najmniej czasu. Odpowiedzią na głodne brzuchy w ciepłe dni jest pyszny chłodnik na bazie buraków, ogórków i oczywiście aromatycznego koperku, którego teraz na ryneczkach i w ogródkach jest pod dostatkiem. Na Podlasiu dodatkowo serwuje się chłodnik z dodatkiem ziemniaków, dzięki czemu staje się jeszcze bardziej sycący.
Skąd pochodzi chłodnik?
Niby litewski, ale jednak dość polski - taki właśnie jest chłodnik. Korzeniami sięga aż XV wieku i panowania Jagiellonów, kiedy to kuchnia litewska przenikała się z polską. Za rodzinne miasto chłodnika uznaje się tereny Sejneńszczyzny, które obecnie obejmuje województwo podlaskie. Chłodnik doskonale znają również fani twórczości polskiego wieszcza, Adama Mickiewicza.
Chłodnik litewski na dobre rozgościł się w polskich domach i do dziś cieszy nasze podniebienia w upalne dni.
Chłodnik litewski - przepis
Składniki:
- 1 szklanka ugotowanych, startych buraków
- 3 średnie ogórki
- 1 cebula
- szczypta cukru
- 1 łyżka octu
- duży pęczek koperku
- 1,6 litra kefiru
- 1 łyżka gęstej śmietany
- sól i pieprz
- jajka ugotowane na twardo
Sposób przygotowania:
- Ogórki należy umyć, obrać i pokroić w kostkę.
- Cebulę i koperek drobno posiekać.
- Do garnka wlać jogurt, śmietanę.
- Dodać ugotowane buraki, ogórki, cebulkę i koperek.
- Wlać ocet i wymieszać.
- Doprawić do smaku solą, cukrem oraz pieprzem.
Gotowy chłodnik podaj z ugotowanymi na twardo i przekrojonymi na połówki jajami oraz ziemniakami. Śmiało możesz wykorzystać te, które zostały z obiadu z poprzedniego dnia lub ugotować młode ziemniaki. Posyp je dodatkowo porcją świeżego koperku.
Smacznego!