Smażąc racuchy, zrób z olejem to, co kiedyś babcie. Placki natychmiast przestaną pić olej
Racuchy to przysmak dla dużych i małych, niskich i wysokich, łysych i długowłosych. No, po prostu dla każdego! Żeby jednak stały się uniwersalnym daniem, które lubi każdy (zupo pomidorowa - czuj się zagrożona), muszą spełniać kilka warunków. Nie mogą być na przykład zbyt tłuste. Co zrobić, żeby racuchy nie ociekały tłuszczem?
02.11.2022 20:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Opite tłuszczem racuchy niszczą cały ich nieskazitelny wizerunek. Już naprawdę mniejsza o gusta składnikowe. Niezależnie od tego, czy przyrządzasz je z jabłkami, rabarbarem czy śliwkami, czy oprószasz je cukrem pudrem, smarujesz miodem, albo polewasz śmietaną. To wszystko schodzi na dalszy plan, jeśli racuchy są po prostu zbyt tłuste.
Co zrobić, żeby racuchy nie ociekały tłuszczem? Sposobów jest kilka. Od tych, które powinny być znane każdemu kulinarnemu hobbyście, po takie, które są o wiele mniej znane, a pochodzą jeszcze z legendarnych, kuchennych patentów naszych babć.
Co zrobić, żeby racuchy nie ociekały tłuszczem? Podstawy i triki.
Warto zacząć od podstaw, które zawsze są priorytetem.
Po pierwsze - odpowiednie działania na tłuszczu. Olej, na którym smażymy racuchy, nie może być ani zbyt gorący (z oczywistych względów), ani zbyt zimny. W tym drugim przypadku nasze racuchy nie zdążą się ściąć wystarczająco szybko i pobiorą olej. Efektem tego będzie ociekający tłuszcz i słaby smak.
Po drugie - czas i miejsce. Racuchy powinny smażyć się po 1 - 2 minuty na stronę. Nie powinny też mieć zbyt ciasno na patelni. Dzięki temu odpowiednio urosną i nie zmniejszą temperatury oleju, a co za tym idzie - nie opiją się tłuszczu.
Po trzecie - nie zapomnij o odsączaniu racuchów po ich usmażeniu. Użyj do tego zwykłego ręcznika papierowego.
Teraz czas na dwa babcine triki.
Kiedy już nalejesz na patelnie olej, zanim zdążyć go rozgrzać, dodaj do niego odrobinę octu. Zapobiegnie wchłanianiu tłuszczu, a racuchy wyjdą idealne. Chodzi naprawdę o niewielką ilość tego produktu. Taką, jakiej później nie wyczuje w racuchach nawet najczulszy rodzinny nos.
Możesz też dodać (tym razem do ciasta) kapkę spirytusu spożywczego. To babciny patent na idealne i odtłuszczone racuchy, ale również pączki czy faworki. Alkohol wyparuje podczas smażenia, a efekt pozostanie.
Jeśli szukasz pomysłu na ciekawy obiad, możesz sprawdzić ten filmik z naszego kanału na YouTube.