Jest w wielu popularnych deserach i produktach. Nawet nie wiemy, jak jest szkodliwy
Czy karagen jest szkodliwy? Dyskusja na ten temat toczy się od wielu lat. Substancja ta, znana też jako E407, w Unii Europejskiej jest oznaczona jako dozwolony dodatek do żywności zgodnie z przepisami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wielokrotnie jednak wnioskowano o to, by wycofać karagen z tejże listy. O jego szkodliwości mówił także Mateusz Młyński, w mediach społecznościowych znany jako Nietuzinkowy Dietetyk.
02.04.2023 08:02
Karagen (E407) jest naturalnym składnikiem pochodzenia morskiego, wyodrębnianym z czerwonych wodorostów. Wodorosty te rosną w przybrzeżnych wodach na całym świecie, w tym wybrzeżach kanady, Norwegii, Chile i Irlandii. Karagen stosuje się w przemyśle jako zagęstnik, emulgator i stabilizator. Jako dodatek do żywności występuje w wielu produktach spożywczych: nabiale, słodyczach, galaretach, jogurtach, lodach, sosach i napojach, a także dżemach czy wyrobach garmażeryjnych.
Zobacz także
Kto powinien unikać produktów z karagenem?
Obecnie karagen jest zatwierdzonym i powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności, sklasyfikowanym przez FDA (Agencję Żywności i Leków) jako ogólnie uznawany za bezpieczny. Również w Unii Europejskiej, zgodnie z przepisami EFESA, karagen jest dozwolonym dodatkiem do żywności. Okazuje się jednak, że wielokrotnie wnioskowano o wycofanie E407 z tejże listy, jednakże bezskutecznie. To ze względu na brak przedstawienia wystarczających dowodów na jego szkodliwość.
Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita" rekomenduje jednak, by osoby z chorobami żołądkowo-jelitowymi unikały produktów zawierających karagen, wskazując, że: "Dodatki do żywności mogą zakłócać proces trawienia, a spożywane w dużych ilościach upośledzać wchłanianie wapnia, magnezu i żelaza".
Czy karagen jest szkodliwy? Dietetyk tłumaczy
Mateusz Młyński, certyfikowany dietetyk i twórca materiałów na temat zdrowego żywienia w social mediach, udostępnił na Instagramie filmik, w którym przedstawia szkodliwe działania karagenu (dodatku do żywności) na organizm człowieka. Podkreśla w nim, że powinny go unikać osoby z problemami jelitowymi. Wskazuje również, że nie ma mocnych badań na temat bezpieczeństwa karagenu, natomiast - jak dodaje - jest sporo takich, które wskazują na jego potencjalne zagrożenie dla człowieka.
- tłumaczy dietetyk Mateusz Młyński.
Stanowisko dietetyka jest zbieżne z wynikami badań prof. Joanne Tobacman z University of Illinois at Chicago. Uczona dowodzi, że karagen przyczynia się do zapalenia jelit, owrzodzenia, powstawania guzów i nowotworów. Podobne zdanie w tej kwestii reprezentuje Międzynarodowa Agencja Badania Raka (IARC). Zdaniem agencji E 407 powoduje nowotwory złośliwe. Jak jednak wskazują - karagen sam w sobie nie jest niebezpieczny. Jego szkodliwe działanie ma być spowodowane połączeniem z bakteriami, procesem przetwórczym, a także sokiem żołądkowym.
Wszystkie dopuszczone dodatki uznaje się za bezpieczne. Są również takie - jak karagen - które ze względu na dostępne wyniki badań mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia. Chcąc uniknąć kontaktu z tym składnikiem, należy czytać etykiety produktów.
Zobacz także przepis na staropolski postny barszcz biały z zapiekanym puree. Więcej przepisów na Wielkanoc znajdziesz na naszym kanale na YouTube: