PoradyCzujesz się tak po wypiciu kawy? To objawy przedawkowania kofeiny

Czujesz się tak po wypiciu kawy? To objawy przedawkowania kofeiny

Ile można pić kaw dziennie?
Ile można pić kaw dziennie?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | africa-studio.com (Olga Yastremska and Leonid Yastremskiy)
09.01.2024 10:59, aktualizacja: 09.01.2024 11:36

Bez kawy nie wyobrażamy sobie dnia. Potrafimy po nią sięgać, zanim jeszcze dobrze otworzymy oczy. Bo to jedyna rzecz, która nam dodaje energii i pomaga wstać z łóżka. Czasem jednak mamy dziwne objawy po jej wypiciu. Jeśli je zauważyłeś, to znak, że przedawkowałeś kofeinę. A to niedobrze...

Chociaż kawa jest smaczna i aromatyczna, to nie powinniśmy przesadzać z jej ilością. Zbyt duża zawartość kofeiny w organizmie niezbyt dobrze wpływa na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Nadmiar kawy wypłukuje z organizmu wodę i podnosi ciśnienie krwi. Wiemy już, że nie jest to dla nas dobre. Specjaliści twierdzą, że zdrowa, dorosła osoba nie może wypić więcej niż 400 mg kofeiny dziennie (3-4 filiżanki), u kobiet w ciąży wartość ta spada do 200 mg. A jeśli już cierpisz na nadciśnienie, lepiej ogranicz kawę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kawa jest smaczna i trudno jej się oprzeć. Oto oznaki, że pijesz jej za dużo

Miłośnicy kawy sięgają po nią z dwóch powodów: chcą dostarczyć sobie energii i jednocześnie delektować się jej smakiem. Wszytko jest w porządku, jeśli nie przekraczamy dziennej dawki kofeiny. Jednak wiemy, że nieograniczona miłość do kawy może sprawić, że podupadniemy na zdrowiu. Objawy przedawkowania kofeiny możesz na szczęście szybko zauważyć.

Kawa
Kawa© Pixabay

Jeśli zaobserwowałeś, któreś z poniższych dolegliwości, musisz zastanowić się, czy piąta lub szósta kawa w ciągu dnia to dobry pomysł:

  • bóle głowy, a szczególnie te migrenowe,
  • kołatanie serca,
  • pogorszenie nastroju - niepokój, drażliwość, nadpobudliwość, uczucie strachu, impulsywność,
  • problemy ze snem i zasypianiem - mogą się przyczynić nawet do depresji i pogorszenia pamięci,
  • bóle w klatce piersiowej - kofeina może spowolnić przepływ krwi do serca, u osób cierpiących na choroby układu krążenia ryzyko to jest bardzo duże,
  • częstomocz - kawa zwiększa produkcję moczu, więc częste jej picie sprawia, że co chwilę biegasz do ubikacji.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także