PoradyCzy można jeść kiełkujący czosnek? Czy zielone pędy mogą być groźne?

Czy można jeść kiełkujący czosnek? Czy zielone pędy mogą być groźne?

Czy można jeść kiełkujący czosnek  - Pyszności / Źródło: canva.com
Czy można jeść kiełkujący czosnek - Pyszności / Źródło: canva.com
Agnieszka
20.06.2022 12:31

Czosnek wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami zdrowotnymi. Zazwyczaj kupujemy go w dużej ilości, a następnie przechowujemy w suchym miejscu. Nieraz zdarzyło się, że z czosnku zaczęły wyrastać zielone pędy. Co to oznacza? Czy można jeść kiełkujący czosnek?

Czosnek - naturalny antybiotyk

Ząbki czosnku - Pyszności; Foto: pIxabay.com
Ząbki czosnku - Pyszności; Foto: pIxabay.com

Właściwości lecznicze czosnku są wykorzystywane od lat. Nic więc dziwnego, że często spożywamy go w trakcie choroby. Zawarty w nim silny przeciwutleniacz allicyna, zwalcza niepożądane bakterie w naszym organizmie.

Ten naturalny antybiotyk wykazuje również działanie antynowotworowe i odmładzające. W związku z tym zaleca się spożywać jeden ząbek czosnku dziennie.

Czosnek odznacza się również wyjątkowymi walorami smakowymi. Dodajemy go do sosów, dań obiadowych, czy sałatek. W ten sposób nadajemy im niezwykłego charakteru. Czosnek wzbogaca nie tylko smak, ale i aromat naszych potraw. Dodatkowo ma pozytywny wpływ na nasze libido. Dzięki temu stanowi rewelacyjny afrodyzjak!

Czy można jeść kiełkujący czosnek?

Czosnek - Pyszności; Foto: Canva.com
Czosnek - Pyszności; Foto: Canva.com

Często słyszymy, że kiełkujący czosnek jest trujący. W konsekwencji, gdy tylko zobaczymy zielony pęd na warzywie, wyrzucamy go. Nie powinniśmy tak robić! Okazuje się, że toksyczne właściwości kiełkującego czosnku to mit.

W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby zjeść kiełkujący czosnek. Nie musimy również odkrajać zielonego pędu. Okazuje się, że w wyniku kiełkowania, zwiększa się ilość przeciwutleniaczy w czosnku. Dzięki temu warzywo w takiej postaci jest wyjątkowo zdrowe!

Kiełki czosnku warto dodać na kanapkę. Świetnie sprawdzą się również jako dodatek do sosów, czy dań mięsnych. Dodatkowo rewelacyjnie wzbogacą wartość odżywczą naszego koktajlu warzywnego.

Dlaczego czosnek kiełkuje?

Zastanawiasz się, dlaczego czosnek kiełkuje? Często wynika to z długiego przechowywania warzywa w wysokiej temperaturze. Jak wspomnieliśmy wcześniej - kiełki czosnku są zdrowe. Jednak źle przechowywane warzywo może zacząć gnić. W konsekwencji będziemy musieli je wyrzucić.

Główki czosnku należy przechowywać w suchym, chłodnym miejscu. Najlepiej sprawdzi się tutaj wiklinowy koszyk bądź przewiewne pudełko.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować zakręcony chlebek czosnkowy krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także