PoradyDodanie cukru do mięsa to największy sekret jego smaku. Raz spróbujesz i zawsze będziesz tak robić

Dodanie cukru do mięsa to największy sekret jego smaku. Raz spróbujesz i zawsze będziesz tak robić

Mięso- Pyszności; Foto, Kadr z materiału na kanale YouTube 
Guga Foods
Mięso- Pyszności; Foto, Kadr z materiału na kanale YouTube Guga Foods
17.11.2022 14:37

Odpowiednio przyprawione mięso to gwarancja sukcesu, gdy chcemy przygotować naprawdę soczyste i smaczne danie. To właśnie przyprawy wydobywają z mięsa wszystko, co najlepsze. Podstawą jest sól i pieprz i to nie podlega żadnej wątpliwości. Ale czy wiesz, że świetnym rozwiązaniem będzie tu również cukier? Sprawdź, dlaczego warto go dodać.

Mięso + cukier = pyszna i oryginalna potrawa

Karmelizowanie bardzo często kojarzy nam się z przygotowaniem słodkich dań, takich jak, chociażby creme brulle. Okazuje się jednak, że cukier może być świetnym dodatkiem również do takich potraw, które raczej nie kojarzą nam się ze słodkim, ale bardziej słonym i wytrawnym smakiem. Połączenie mięsa i cukru może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Odnosząc się do porady, która pochodzi z portalu kuchnia.wp.pl, pokażemy Wam, że cukier w połączeniu z mięsem stworzy idealne połączenie, na szczęście niewybuchowe.

Mięso- Pyszności
Mięso- Pyszności

Karmelizowanie mięsa jest bardzo rzadko spotykaną techniką gotowania, stosowaną głównie w państwach azjatyckich. Cukier na mięsie pozwala jednak nadać daniom z wieprzowiny lub drobiu niezwykłego smaku i aromatu. W ten sposób wyczarujemy naprawdę wyjątkowy posiłek. W połączeniu z cukrem najlepiej smakuje schab, polędwiczki wieprzowe. Skarmelizowaną szynkę możemy z kolei użyć jako pyszny dodatek do sałatek. Efekt? Na pewno Cię zaskoczy i od tego momentu ten słodki dodatek zaczniesz dodawać do naprawdę wielu dań.

Po co dodawać go do mięsa?

W tym wszystkim niezwykle istotny wydaje się sam sens dodawania cukru do mięs. Warto jednak podkreślić, że oprócz wyjątkowego smaku, cukier ma istotny wpływ na konserwację potraw. Jest to szczególnie ważne, gdy przygotowujemy swojskie wędliny np. kiełbasę. Wspomaga on bowiem tworzenie bakterii kwasu mlekowego i w ten sposób powstaje odpowiednio kwaśne środowisko, którego absolutnie nie lubią bakterie gnilne.

Cukier - Pyszności; Foto: Canva.com
Cukier - Pyszności; Foto: Canva.com

Pamiętaj, że zarówno cukier, jak i jego zamiennik, czyli miód - uruchamiają proces dojrzewania mięsa. Mówimy tu oczywiście o peklowaniu, do którego możesz również użyć cukru brązowego, sacharozy lub glukozy. Nie używaj w tym celu cukru pudru, gdyż przyspiesza on tworzenie kwasów.

Lubisz dania mięsne? Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na kotlet schabowy moczony w maślance:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także