Nie rozpadną się w czasie gotowania. Dodaj ten składnik do kopytek
Prosty przepis na smaczne domowe kopytka. Dzięki tym trikom nie rozpadną się i nie posklejają podczas gotowania. Smakują jak u babci.
12.05.2023 | aktual.: 18.09.2023 10:36
Kopytka to klasyk polskiej kuchni, który od wielu lat gości w naszych domach. Świetnie smakują na słodko, z okrasą z bułki tartej i soli lub jako dodatek do dań mięsnych. Te małe kluseczki potrafią być jednak kapryśne i rozpadać się oraz zlepiać podczas gotowania. Są jednak sposoby, aby uniknąć tej małej katastrofy i cieszyć się kopytkami idealnymi.
Co zrobić, żeby kopytka się nie sklejały?
Mozolnie zagniatasz ciasto, wycinasz zgrabne kluseczki, wrzucasz je do wrzącej wody i... wyciągasz zlepioną masę. Taka wpadka może zdarzyć się każdemu, jednak łatwo możemy jej uniknąć. Po pierwsze, nie wrzucaj zbyt dużej ilości klusek na raz. Chociaż wydaje się to być kuszące (w końcu szybciej będą gotowe), to zdecydowanie zwiększa to ryzyko posklejania się ciasta. Jeśli mimo to w twoich kopytkach jest jakiś magnez, który przyciąga je do siebie, to pomocny będzie olej. Dodaj dwie łyżki do wody, aby zapobiec sklejaniu się klusek.
Olej przyda się również po ugotowaniu. Odcedź dobrze kopytka, polej je odrobiną oleju i dokładnie wymieszaj. Stworzy on warstwę ochronną, dzięki której przygotowane kluski nie będą się do siebie kleiły.
Jakie ziemniaki będą najlepsze?
Podczas przygotowywania kopytek najlepiej sięgnąć po ziemniaki typu B i C. Są najbardziej mączyste, dzięki czemu łatwiej będzie z nich stworzyć masę na kluseczki. Bezproblemowo zrobisz je z odmian Bryza, Tajfun, Ibis, Gracja, Bursztyn, Etiuda, Legenda.
Prosty przepis na kopytka
Składniki:
- 1 kg ziemniaków (waga po obraniu)
- ok. 200-230 g mąki pszennej
- jajko
- płaska łyżeczka
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki obieram, myję i gotuję.
- Ugotowane ziemniaki odstawiam do wystudzenia, a następnie ugniatam tłuczkiem lub przeciskam przez praskę.
- Dodaję jajko oraz mąkę, sól i zagniatam ciasto. Jeśli masa jest zbyt lejąca, dodaję więcej mąki. Nie przesadzam jednak z ilością, ponieważ później kluski mogą być za twarde.
- Wyrabiam masę, aż będzie plastyczna i pozbawiona grudek.
- Formuję długie wałki, a następnie kroję je na mniejsze części.
- W garnku zagotowuję wodę, dodaję do niej sól oraz olej i wrzucam partię przygotowanych kopytek.
- Gotuję ok. 1,5-2 minuty od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię.
- Wyciągam je przy pomocy łyżki cedzakowej, aby odsączyć je z wody.
- Gotowe kopytka podaję z sosem, okrasą z bułki tartej lub cukrem i cynamonem.
Pamiętaj, że zimnie ziemniaki trudniej jest zmielić w prasce. Jeśli zatem sięgasz po ziemniaki z poprzedniego dnia, które całą noc spędziły w lodówce, to lepiej wybrać maszynkę. Jeśli ciasto się nie klei, możesz dodać odrobinę oleju lub mąki kukurydzianej.
Wypróbuj również przepis na zapiekankę makaronową. Smakuje obłędnie.