Jak zrobić ogórki kiszone krok po kroku? Z tym przepisem zawsze się udają
Domowe ogórki w słoikach to prawdziwa bomba zdrowia i smaku. Sezon na ogórki powoli się rozkręca, więc to dobry czas, żeby zaopatrzyć domową spiżarnię w pyszne weki. Mamy dla Ciebie sprawdzony przepis na ogórki kiszone. Dzięki dokładnym proporcjom uzyskasz idealnie słone i chrupiące ogórki.
15.07.2022 | aktual.: 18.07.2022 10:40
Ogórki kiszone bardzo często goszczą na polskich stołach, a receptura używana do kiszenia tych warzyw jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Naukowcy uważają, że to niezwykłe, iż dobre bakterie są w stanie wywierać wpływ na nasz mózg. Zwiększają one produkcję kwasu gamma-aminomasłowego (neuroprzekaźnik GABA), który łagodzi stres, zmniejsza lęki, pomaga się wyciszyć. Kiszonki mogą być świetnym wspomaganiem dla tradycyjnego leczenia- budują naszą odporność i wzbogacają florę bakteryjną jelit. A o tym, że są po prostu przepyszne chyba nie trzeba przypominać.
Jak wybrać ogórki do kiszenia?
Jeśli nie masz własnej działki, na której samodzielnie zasadzisz i zbierzesz ogórki, warto zakupić je w gospodarstwie ekologicznym. Dobrym wyborem jest również zakup warzyw u zaufanego dostawcy. Zanim jednak dokonamy zakupu większej ilości ogórków, warto jest sprawdzić kilka sztuk. Jak to zrobić? Ogórki należy rozciąć i sprawdzić, jak prezentują się w środku. Nie powinny mieć w środku pustych miejsc. Wręcz przeciwnie, powinny być twarde i zbite. Tylko takie warzywa dadzą nam gwarancję pełnej świeżości przez dłuższy okres czasu.
Cały przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:
Ogórki kiszone- składniki
- 5 kg ogórków gruntowych
- 2 główki czosnku
- duży pęczek kopru
- korzeń i liście chrzanu
- ziele angielskie
- 1,5 łyżeczki soli na 1 l wody
Przepis na ogórki kiszone w słoiku
Ogórki gruntowe dokładnie umyj. Włóż je do czystych, wyparzonych i osuszonych wcześniej słoików.
Następnie dodaj ziarna ziela angielskiego, kawałki korzenia chrzanu i obrane ząbki czosnku. Jeśli w słoikach zostało jeszcze miejsce- wypełnij je dodatkowymi ogórkami. Na górze ułóż złożony liść chrzanu oraz świeży koper włoski (razem z baldachem).
Przejdź do przygotowania zalewy. Nasze proporcje na nią to 1,5 łyżeczki soli na 1 litr wody. Zagotuj wodę. Całość dokładnie wymieszaj, żeby sól dobrze się rozpuściła. Przygotowaną gorącą zalewą wypełnij słoiki. Powinna ona przykryć ogórki w całości, żeby się nie zepsuły.
Tak przygotowane słoiki dobrze zakręć. Gdy nieco ostygną, dokręć nakrętki. Możesz do nich dodać ozdobny materiał i przewiązać je gumką- zyskują wtedy nieco retro charakter. Słoiki przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.