PoradyDomowe sposoby na przypalony garnek

Domowe sposoby na przypalony garnek

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
Katarzyna Gileta
02.02.2023 12:00

Kto nigdy nie przypalił garnka, niech pierwszy rzuci kamień! No właśnie. Nasze doświadczenia i zdolności kulinarne mogą być najróżniejsze, ale z pewnością każdemu z nas przydarzyło się coś przypalić. Niestety, przypalony garnek jest bardzo trudny do umycia. Zdarza się, że w ogóle nie nadaje się do ponownego użycia. Czy można zrobić coś, by jednak nie było konieczności wyrzucania garnka na śmietnik? Warto wypróbować poniższe propozycje.

Gorąca woda na przypalony garnek

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów pozbycia się przypalenizny z garnka jest zastosowanie gorącej wody. Można zalać przypalony garnek wrzątkiem albo wlać do niego wodę i ustawić na palniku do momentu jej zagotowania się. Po ok. 15 minutach warto sięgnąć po szpatułkę lub drewnianą łyżkę, by przywarte kawałki potrawy delikatnie zeskrobać z powierzchni.

Ocet

Na dno przypalonego garnka wlewamy ocet. Zawartość zagotowujemy. Następnie postępujemy tak samo jak w przypadku gorącej wody. Mianowicie, zdejmujemy garnek z palnika i silikonową szpatułką albo drewnianą łyżką staramy się zeskrobać przypalone resztki. W razie potrzeby można pozostawić ocet w garnku na noc i dopiero rano wylać go i wyczyścić naczynie.

Sól

Na dno garnka wysypujemy ok. pół szklanki soli. Możemy zacząć czyścić na sucho przypalone resztki albo zastosować metodę na mokro, czyli zalać sól dwiema szklankami wody. Powstałą masę solną zostawiamy w garnku na kilka godzin, a następnie czyścimy przypalony garnek gąbką i dokładnie go płuczemy. Ewentualnie możemy zagotować masę solną, wystudzić ją i dopiero przystąpić do czyszczenia naczynia.

Soda oczyszczona pomoże na przypalony garnek

Dno garnka obficie posypujemy sodą. Dolewamy odrobinę wody, by wytworzyła się gęsta pasta. Równomiernie rozsmarowujemy ją po przypalonych miejscach. Pozostawiamy na ok. 15 minut. Po tym czasie przypalony garnek czyścimy.

Proszek do pieczenia

Około dwóch łyżki proszku wsypujemy do przypalonego garnka. Dodajemy dwie łyżki wody i mieszamy do uzyskania papki. Masę pozostawiamy na kilka godzin. Następnie delikatnie czyścimy garnek szczoteczką lub gąbką. Jeśli zabrudzenia są silniejsze, roztwór zagotowujemy, a resztek przypalonej potrawy pozbywamy się przy pomocy drewnianej łyżki lub silikonowej szpatułki.

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy wsypujemy do przypalonego garnka. Zalewamy go gorącą wodą. Roztwór zagotowujemy i zostawiamy do przestygnięcia. Wtedy przystępujemy do czyszczenia przypalonego garnka przy pomocy gąbki.

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

Ryż uratuje przypalony garnek

Ryż jest naturalnym i bezpiecznym sposobem na usuwanie spalenizny z każdego rodzaju naczyń. Wystarczy na dno garnka wsypać garść ryżu i zalać go szklanką wody. Całość należy zagotować. Gdy ryż będzie miękki, studzimy go, a potem czyścimy przypalony garnek. Należy tu zachować ostrożność i sprawdzać ryż oraz ilość wody, by nie dopuścić do ponownego przypalenia naczynia. W razie potrzeby warto uzupełniać poziom wody w trakcie gotowania.

Tabletka do zmywarki

Aby wyczyścić przypalony garnek, można też wkruszyć do jego środa tabletkę do zmywarki. Następnie zalewamy ją dwiema szklankami ciepłej wody i mieszamy. Roztwór zostawiamy na noc. Rano myjemy garnek w standardowy sposób. Można też zawartość garnka zagotować i trzymać na ogniu przez kilka minut. Potem wszystko przestudzić i wyczyścić.

Napój typu coca-cola

Nie bez powodu coca-colę nazywa się odrdzewiaczem. Jej właściwości pozwalają doczyścić nawet przypalony garnek. Wystarczy zalać napojem spaleniznę i zagotować. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy napój przez kilkanaście minut. Zawartość mieszamy drewnianą szpatułką lub silikonową łyżką. Roztwór studzimy, a garnek czyścimy gąbką do mycia naczyń.

Przypalony garnek? Użyj aktywnego węgla

Na dno przypalonego naczynia wkruszamy 2-3 pigułki węgla aktywnego. Zalewamy je wodą na wysokość 2-3 cm. Pozostawiamy na 15 minut. Potem czyścimy naczynie szczoteczką albo gąbką.

Sposobów na doczyszczenie przypalonych garnków wcale nie jest mało, dlatego, w razie pojawienia się takiego problemu, nie skazujmy od razu naszych naczyń na śmietnik. Warto wypróbować domowe sposoby. Jeśli poskutkują, unikniemy dodatkowego wydatku na zakup nowych garnków, a jeśli nie – niewiele stracimy.

Autor: Halina Basek

Na naszym kanale YouTube znajdziesz świetny przepis na tani i szybki makaron na obiad:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także