Wirtualna Polska

10 zaskakujących faktów na temat ketchupu, o których prawdopodobnie nie masz pojęcia

10 zaskakujących faktów na temat ketchupu, o których prawdopodobnie nie masz pojęcia

Tym razem przygotowałam dla Ciebie ciekawe nowinki na temat ketchupu. Jeśli również nie wyobrażasz sobie bez niego życia, od razu bierz się do czytania!

Wirtualna Polska

Gwarantuję Ci, że będziesz zaskoczona, kiedy odkryjesz wszystkie sekrety!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Ketchup pochodzi z Chin

Jego początki sięgają końca XVII wieku, kiedy był miksturą z marynowanych ryb oraz przypraw. Określano go wówczas mianem „kee-chiap” – czyli zaprawa z marynowanych ryb.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#2 Nazwa

Skoro już jesteśmy przy historii ketchupu, nie mogę nie wspomnieć o genezie nazwy popularnego środka.

Brytyjscy odkrywcy po raz pierwszy poznali smak ketchupu w regionach należących obecnie do Malezji i Singapuru. Poznali wówczas także nazwę „kechap”, od której wzięła się angielska wersja „ketchup”.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#3 Pomidory do ketchupu dodali Amerykanie

Pierwszy spisany przepis na ketchup, który zawierał w sobie pomidory, został opublikowany w 1801 roku w książce kucharskiej „Sugar House Book”. Autorką receptury była Sandy Addison.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#4 Ketchup nie zawsze był sosem do przekąsek

Początkowo produkt ten wykorzystywano jako środek aromatyzujący m.in. do zup, mięs oraz sosów. Dopiero po dodaniu do ketchupu pomidorów i rosnącej popularności hot dogów, frytek i hamburgerów, zaczęto wykorzystywać go jako samodzielny sos.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#5 Oryginalny skład ketchupu Heinza jest pilnie strzeżony

Za ojca amerykańskiego ketchupu uważa się niemieckiego emigranta – Henry’ego John’a Heinz’a, który stworzył prawdziwe imperium. Dowód? Oryginalna receptura na ketchup tej firmy jest drugim najlepiej strzeżonym przepisem na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się Coca-Cola.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#6 Ketchup Heinz w liczbach

Czy wiesz, że co sekundę na świecie sprzedaje się aż 3 butelki ketchupu znanej marki? W ciągu roku daje to 650 milionów butelek w 140 krajach! Robi wrażenie, no nie?

#7 Pomoże umyć naczynia

Wiem, może brzmieć to jak czyste szaleństwo, ale faktycznie ketchup pomoże Ci usunąć zabrudzenia. W jaki sposób?

Weźmy dla przykładu zabrudzoną patelnię, na której pozostały plamy po przypalonym tłuszczu. Aby je usunąć, wystarczy użyć gąbki i ketchupu. Zawarty w produkcie kwas octowy, potrafi zdziałać cuda!

#8 Ile pomidorów znajduje się w butelce ketchupu?

Odpowiedź jest prosta – ok. 10 dużych pomidorów!

#9 Przyda się przy zabiegach kosmetycznych

Maseczka z ketchupu nałożona na twarz sprawi, że skóra będzie elastyczna i gładka. Co więcej, ketchup pomoże także zniszczonym włosom – nałóż go jak maseczkę. Pamiętaj jednak, aby zobaczyć efekty, musisz robić to regularnie.

#10 Dobry na zdrowie

Likopen, który można znaleźć w ketchupie, obniża ryzyko wystąpienia raka, chroni przed wylewem i zawałem serca. Co więcej, obniża poziom złego cholesterolu, wzmacnia odporność i reguluje poziom cukru we krwi.

Daj znać co myślisz o tych faktach!


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×