Focaccia w dwóch przepięknych wydaniach. Tak cudna, że aż szkoda jeść
Focaccia to prosta i pyszna alternatywa dla pizzy i klasycznego pieczywa. Włoski wypiek możesz również w dowolny sposób udekorować, zamieniając go w jadalne dzieło sztuki. Podstawą jest mąka, woda i drożdże. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do deski z przekąskami lub prosta kolacja.
11.07.2022 | aktual.: 12.07.2022 06:13
Focaccia to rodzaj drożdżowego, płaskiego chleba z oliwą i przyprawami, który swoim wyglądam przypomina spód do pizzy. Najpopularniejszymi dodatkiem jest sól i oliwa, ale istnieje wiele różnych wariacji z serem czy też warzywami. Chociaż historycy sprzeczają się co do pochodzenia focacci, to obecnie najbardziej kojarzy się nam ona z Włochami, a w szczególności z włoskim regionem Liguri. Przepisów i kompozycji jest mnóstwo- każda włoska mamma przygotowuje ją w nieco inny sposób. Focaccia to nie tylko zwykły placek, to tradycja i lata doświadczeń, które łączyły pokolenia Włochów.
Przepis krok po kroku znajdziesz na naszym kanale YouTube:
Włoska focaccia- składniki
Ciasto:
550 g mąki pszennej
500 ml letniej wody
7 g suchych drożdży
1/4 szkl. oliwy z oliwek + do nasmarowania
Dodatki:
czerwona cebula
pomidorki koktajlowe
natka pietruszki
małe papryczki
oliwki zielone
suszony tymianek
Przepis na domową focaccię
Zacznij od przygotowania ciasta na focaccię. Musi ono trochę odstać, więc najlepiej przygotować je dzień wcześniej. Mąkę przesyp do miski i dodaj do niej suszone drożdże i sól. Wymieszaj składniki.
Następnie dolej wody i wymieszaj ciasto przy pomocy drewnianej łyżki. Gdy już się połączą- przejdź do wyrabiania przy pomocy rąk. Wyrobione ciasto polej oliwą, przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na minimum 2 godziny. Najlepiej jest jednak pozwolić mu wyrastać przez 24 godziny, więc warto za przygotowanie focacci zabrać się dzień wcześniej. Wersja 2 godzinna sprawdzi się, gdy nie masz tyle czasu lub cierpliwości ;)
Po tym czasie wyrośnięte ciasto przełóż na blat lub stolnicę i ponownie wyrób. Jeśli będzie zbyt klejące- dodaj więcej mąki. Tak przygotowane ciasto przełóż do blaszki wysmarowanej oliwą i rozciągnij po całej jej powierzchni.
Teraz przejdź do najprzyjemniejszej części, czyli dekoracji naszej focacci. Pierwszy pomysł to wykorzystanie świeżego rozmarynu i warzyw, aby stworzyć na cieście piękną łąkę. Całość posyp suszonym tymiankiem, solą oraz pieprzem. Na koniec polej oliwą i piecz przez 20 minut w 220 stopniach Celsjusza.
Druga kompozycja to "trawa" z natki pietruszki i warzywne kwiaty z cebuli i pomidorów. Całość dopraw pieprzem i polej oliwą. Piecz przez 20 minut w 220 stopniach Celsjusza.
Kompozycje z warzywa możesz przygotowywać dowolnie, tworząc piękne obrazy na focacci. To świetny pomysł na zaangażowanie do pomocy również młodszych członków rodzinny. Gotową focaccię podaj np. z deską wędlin i serów. Świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Smacznego!