PrzepisKusi cię grzyb ze zdjęcia? Zebranie go grozi mandatem w wysokości nawet 5000 złotych

Kusi cię grzyb ze zdjęcia? Zebranie go grozi mandatem w wysokości nawet 5000 złotych

Nie tylko niektórym zwierzętom grozi wyginięcie. Ta sytuacja dotyczy również grzybów, a w Polsce istnieje oficjalna lista grzybów objętych ochroną. Artykuł 127a o ochronie środowiska przewiduje duże i poważne konsekwencje za zerwanie takich okazów. Nasza nieświadomość może więc nas sporo kosztować. 

Grzyb objęty ochroną - Pyszności; foto: Canva, Twitter; konto: LucekTM
Grzyb objęty ochroną - Pyszności; foto: Canva, Twitter; konto: LucekTM

26.10.2022 11:11

Nawet złote zasady grzybiarza nie przewidziały sytuacji, w których za zerwanie grzyba może nam grozić tak drakońska kara. Do tej pory nieoficjalny kodeks, który powinien obowiązywać wszystkich uczęszczających na grzybobranie, zawierał takie maksymy jak:

  • Zbierz tylko ten grzyb, co do którego jadalności jesteś w 100% pewny
  • Dwukrotne sprawdzaj zbiory
  • Pamiętaj, że źle przechowywany grzyb jadalny też może być szkodliwy
  • Jeśli nie jesteś pewny danego grzyba, udaj się do inspekcji sanitarnej.

Jak sami widzicie - nikt w kodeksie grzybiarza nie przewidział zasady: uważaj na grzyby, za których zebranie możesz zapłacić tysiące złotych kary.

Masłoborowik królewski i co nam grozi za jego zerwanie?

Ten grzyb nie dość, że jest skrajnie rzadki, to jadalny. Nic więc dziwnego, że znajdując taki okaz w lesie może nas ponieść. Wystrzegajmy się takiej nierozwagi.

Grzyb objęty ochroną - Pyszności; foto: Wikipedia
Grzyb objęty ochroną - Pyszności; foto: Wikipedia

W rozmowie Faktu z rzecznikiem Lasów Państwowych Michałem Gzowskim, urzędnik jasno wytłumaczył zasady związane z masłoborowikiem.

(...) pozyskanie choćby jednego owocnika wiązałoby się ze znaczną szkodą dla środowiska i mogłoby mieć wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony tego gatunku.

Co nam grozi za zerwanie masłoborowika królewskiego? Nawet jeśli nikt nam nie udowodni, że zrobiliśmy to mając pełną świadomość swojego czynu, możemy zapłacić 5000 zł grzywny. Artykuł 127 a) ustawy o ochronie przyrody mówi jednak, że jeśli sąd uzna, że ilość zerwanych grzybów objętych ochroną była ,,większa niż nieznaczna", to takiemu grzybiarzowi grozi nawet... 5 lat więzienia.

Jadalne grzyby pod ochroną

Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa każdy grzybiarz powinien znać listę zagrożonych wyginięciem gatunków grzybów, bo to one są objęte w Polsce ochroną. Wśród nich znajdują się m.in: opieńka torfowiskowa, maślak trydencki czy boczniak mikołajkowy.

Obraz

Ostatnia aktualizacja tej listy miała miejsce w 2014 roku, ale lubi się co jakiś czas zmieniać. Warto być z nią na bieżąco.

Poniżej filmik z naszego kanału na YouTube z przepisem z użyciem pysznych, jadalnych i nieobjętych ochroną grzybów. 

Wybrane dla Ciebie