Gulasz z tropików. To jedno z najlepszych dań na świecie
Odpowiednio przygotowana wołowina potrafi pobudzić wszystkie zmysły. Indonezyjczycy doskonale wiedzą, jak ją zrobić, ponieważ rendang, czyli rodzaj gulaszu z dodatkiem mleka kokosowego i ostrych przypraw, to ich danie narodowe. Niektóre składniki są wyszukane, ale nie warto z nich rezygnować, bo każda przyprawa buduje smak, którego się nie zapomina.
Duszone mięso w słodko-pikantnym sosie to tradycyjna potrawa ludu Minangkabau, grupy etnicznej z zachodniej Sumatry. Dawniej ludność zamieszkująca indonezyjską wyspę trudniła się przede wszystkim handlem, co nierozerwalnie wiązało się z potrzebą odbywania dalekich podróży. Niezbędna była żywność, która przetrwa drogę i nie zepsuje się w gorącym, tropikalnym klimacie. Dlatego mięso poddawano długiej obróbce termicznej z dodatkiem ostrych przypraw (za: tasteatlas.com).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kremowa i energetyzująca owsianka kawowa z mleczną pianką
Rendang w kulturze Indonezji
W serwisie Taste Atlas, zbierającym ciekawostki kulinarne z całego świata, można przeczytać o symbolicznym znaczeniu głównych składników tego dania:
"Dla ludu Minangkabau potrawa ma także znaczenie symboliczne. Cztery główne składniki używane w rendang reprezentują społeczeństwo: mięso symbolizuje przywódców, mleko kokosowe jest symbolem intelektualistów, chili reprezentuje przywództwo religijne, a pozostałe przyprawy oznaczają resztę społeczeństwa".
Wyjątkowy smak gulaszu szybko został doceniony przez sąsiednie kraje i obecnie jest przygotowywany nie tylko w Indonezji, ale także w Malezji, a dzięki turystyce i migracji – praktycznie na całym świecie. Tradycyjnie bazą jest wołowina, ale obecnie coraz częściej można spróbować również potrawy z jagnięciną lub kurczakiem.
Przepis na rendang, czyli tropikalny gulasz z wołowiną
Lista dodatków robi wrażenie, więc jest to zrozumiałe, że w domowych warunkach możesz coś pominąć, jednak nigdy nie rezygnuj z mleka kokosowego, galangalu i trawy cytrynowej. Oczywiście postaw na świeże mięso, najlepiej z łopatki wołowej. Z trawy cytrynowej usuń zewnętrzne, zielone włókna, a przed dodaniem do gulaszu rozgnieć ją, aby uwolnić aromat.
Składniki:
- 1 kg łopatki wołowej,
- 600 ml mleka kokosowego,
- 1 łodyga trawy cytrynowej,
- 3 liście limonki kaffir,
- 2 liście kurkumy,
- 1 łyżka pasty z tamaryndowca,
- 3/4 szklanki prażonych wiórków kokosowych,
- 2 łyżki oleju do smażenia, sól dla smaku,
- składniki na pastę przyprawową: 7 cebulek szalotek, 5 ząbków czosnku, 4 świeże czerwone papryczki chili, 4 suszone papryczki chili namoczone w gorącej wodzie, 2 cm korzenia imbiru, 2 cm korzenia galangalu, 2 cm korzenia kurkumy,
- przyprawy do prażenia: 1,5 łyżeczki mielonej kolendry, 0,5 łyżeczki mielonego kminku, 0,5 łyżeczki nasion kopru włoskiego, 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu, 3 ziarna kardamonu, 2 gwiazdki anyżu, 3 goździki.
Wykonanie:
- Wszystkie składniki na pastę przyprawową umieść w kielichu blendera i zmiksuj na gładką masę.
- Na suchą patelnię wrzuć mieloną kolendrę, kminek, nasiona kopru włoskiego, cynamon, kardamon, anyż i goździki. Praż przez kilka minut, aż mieszanka zacznie wydzielać głęboki korzenny aromat. Zblenduj prażone przyprawy na proszek – możesz rozetrzeć w moździerzu.
- W dużym garnku rozgrzej 2 łyżki oleju i podsmaż na nim pastę przyprawową. Po chwili dodaj proszek z prażonych przypraw, wymieszaj i podgrzewaj przez kolejne 2–3 minuty.
- Gdy pasta będzie gorąca i aromatyczna, dodaj pokrojoną w kostkę wołowinę i smaż do zamknięcia włókien.
- Następnie wlej mleko kokosowe, dodaj trawę cytrynową, liście limonki kaffir, kurkumy, pastę tamaryndowca, prażone wiórki kokosowe i szczyptę soli. Całość wymieszaj i zagotuj.
- Gdy sos zacznie wrzeć, zmniejsz moc palnika, przykryj pokrywką i duś na wolnym ogniu przez 2–3 godziny.
- Przed podaniem możesz wyjąć trawę cytrynową, liście limonki kaffir i kurkumy.
Najczęściej rendang podawany jest z białym ryżem i podobnie jak polskie potrawy duszone, takie jak bigos czy gulasz, najlepiej smakują na drugi dzień.
Na podstawie przepisu z serwisu Szamane.pl.