Austriacki gulasz bije na głowę nawet węgierski. Na talerzu nie ma kaszy i ziemniaków
Nazywają to danie gulaszem dorożkarskim, ale nie musisz zamieniać swojej skody na rumaka, aby rozkoszować się smakiem. To pyszna alternatywa dla klasycznego gulaszu węgierskiego, chociaż tradycyjne dodatki nie każdemu przypadną do gustu.
Gulasz Fiakra to jedna z potraw, obok sznycla, którego warto spróbować podczas wizyty w stolicy Austrii. To aromatyczne danie z wołowiny, które swoją nazwą nawiązuje do wiedeńskich dorożkarzy (fiakrów). Spędzali oni wiele godzin na uliczkach, bez względu na warunki pogodowe. Potrzebowali więc potraw sycących i rozgrzewających, takich jak ten gulasz. Dziś jest to klasyczne danie w wielu tradycyjnych wiedeńskich restauracjach i kulinarna atrakcja turystyczna. Smak możesz odtworzyć w swoim domu — świetnie sprawdzi się na rodzinny obiad, gdy burczące głośno brzuchy domagają się czegoś sycącego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Roladki wieprzowe z pysznym farszem. Idealna na rodzinny obiad
Austriacki gulasz
Fiakiergulasch to rodzaj gęstego gulaszu wołowego w aromatycznym sosie własnym. Można pomyśleć, że to gulasz, jakich w różnych kuchniach jest sporo, ale Austriacy postanowili trochę zaszaleć z dodatkami. Zamiast ziemniaków czy kaszy, podaje się go w towarzystwie kiełbasy, jajka oraz ogórków konserwowych.
Można trafić również na wersje z knedlami z czerstwej bułki. To ciekawy miks dość eleganckiej wołowiny duszonej w winie z dodatkiem kojarzącym się z resztkami. Możesz oczywiście postawić na kaszę, ziemniaki lub kluski, jeśli wolisz takie połączenia.
Składniki:
- 700 g wołowiny na gulasz (dobrze sprawdzi się łopatka),
- 450-500 g cebuli,
- 2 łyżeczki słodkiej papryki,
- ocet,
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego,
- 2 ząbki czosnku,
- kminek, majeranek, sól i pieprz do smaku,
- 4 łyżki oleju.
Do podania:
- 4 frankfurterki,
- 4 jajka,
- 4 ogórki konserwowe (mogą być też kiszone),
- czerwona papryka.
Sposób przygotowania:
- Mięso pokrój w drobną kostkę.
- Cebulę obierz i pokrój w dość grubą kostkę.
- W garnki lub dużym rondlu rozgrzej olej i podsmaż na wolnym ogniu cebulę, aż zmięknie. Rób to powoli i dość długo, aby wydobyć więcej smaku.
- Podlej nieco octem i dodaj przecier. Wymieszaj.
- Dorzuć pokrojoną wołowinę, przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz, kminek i szczyptę majeranku.
- Podlej wodą tak, aby przykryła mięsa i duś przez 2-3 godziny, aż mięso będzie miękkie. Co jakiś czas zamieszaj zawartość patelni i podlewaj wodą.
- Gdy mięso będzie miękkie, wlej więcej wody i po raz ostatni zagotuj sos. Rób to przez około 15 minut.
- Spróbuj i dopraw.
- Kiełbaski ugotuj w wodzie, jajka usmaż na patelni, ogórki pokrój w długie, cienkie plastry.
Gulasz nałóż na duży talerz. Na wierchu ułóż po kiełbasce i jajku. Dorzuć paski czerwone papryki oraz ogórki konserwowe. Podawaj z pieczywem lub innymi dodatkami. Smacznego!