NewsyJest jeszcze większym siedliskiem bakterii niż deska sedesowa. Każdy z nas ma ją w swojej kuchni

Jest jeszcze większym siedliskiem bakterii niż deska sedesowa. Każdy z nas ma ją w swojej kuchni

Jest jeszcze większym siedliskiem bakterii niż deska sedesowa. Każdy z nas ma ją w swojej kuchni
Ewa
05.03.2022 15:01, aktualizacja: 07.03.2022 13:36

Ile bakterii żyje na gąbce do zmywania? Co ile zmieniać gąbkę w kuchni? Dbanie o czystość i higienę to podstawa. Okazuje się, że w swojej kuchni możesz mieć coś, co jest jeszcze większym siedliskiem bakterii niż deska sedesowa.

Ile bakterii żyje na gąbce do zmywania?

W swojej kuchni ma ją każdy. I używa jej praktycznie codziennie. Mowa o... gąbce do zmywania. W 2018 roku naukowcy z uniwersytetu w Furtwangen przeprowadzili badania. Wynik był szokujący: na 1 centymetrze sześciennym gąbki do naczyń żyły aż 54 miliardy bakterii. Znalazły się tam drobnoustroje, które żyją w ludzkich jelitach i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka – Enterobacter cloacae, ale również te, które mogą być niebezpieczne, jak pałeczka zapalenia płuc czy gronkowiec złocisty. Łącznie wyizolowano 360 różnych gatunków bakterii.

Obraz

Co ile wymieniać gąbkę do zmywania?

Chociaż swoją kuchenną gąbkę możesz odkazić np. przy pomocy kuchenki mikrofalowej, to nie da się ukryć, że nie ma nic lepszego niż... wymiana. Nowa gąbka to naprawdę groszowa sprawa, więc nie ma na czym oszczędzać.

Co ile wymieniać gąbkę do zmywania? Zrób to przynajmniej raz w tygodniu. Lepiej nie kusić losu ;)

Obraz

Kiedy wyrzucić gąbkę do zmywania?

Gąbki myte w wodzie z dodatkiem detergentu lub mydła wcale nie są czyste, jako pozornie mogłoby się wydawać. Kojarzysz pewnie nieprzyjemny, nieco zatęchły zapach, który czasami można wyczuć z kuchennego zlewu lub nieodpowiednio serwisowanej pralki? To Moraxella osloensis, pozornie niegroźna bakteria. Oczywiście, znajdziesz ją też na powierzchni gąbki do zmywania naczyń.
Niemiłego zapachu zdecydowanie lepiej się pozbyć. To sygnał, że Twoja gąbka powinna wylądować w śmietniku.

Zasady używania gąbki do zmywania

Po pierwsze, nie używaj jej do szorowania grubej warstwy resztek jedzenia, nie wycieraj soku, który wyciekł z mięsa, niepasteryzowanego mleka lub brudu z owoców i warzyw. Zamiast tego użyj ręcznika papierowego.
Aby uniknąć zakażenia krzyżowego, umyj ręce i nadaj różnym gąbkom własne zadania – takie jak czyszczenie tylko blatu, podłogi lub naczyń.
Prosto i bezpiecznie :)

Jak zdezynfekować gąbkę do zmywania?

Kilkugodzinne moczenie w occie pomoże skutecznie wyczyścić gąbki do mycia naczyń. Mieszanka nie tylko usunie bakterie, ale też zniweluje brzydkie zapachy.
Drugą opcją jest dezynfekcja w kuchence mikrofalowej.
Wystarczy od 30 sekund do minuty w mikrofalówce, aby odświeżyć zanieczyszczoną gąbkę. Pamiętaj, aby wcześniej ją namoczyć, a po zakończonym czyszczeniu, wyjmować ją przy pomocy rękawicy kuchennej.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także