Jak gotować ryż, żeby nie przywierał do garnka? Zapamiętaj te 3 zasady
Ryż cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Zaraz po ziemniakach i makaronie jest najczęściej podawanym dodatkiem do dań w Polsce. Używamy go do przygotowania owsianki, zupy czy risotto. We wszystkich przypadkach musi mieć idealną konsystencję. Jak gotować ryż, by wyszedł smaczny i nie przywierał do garnka?
19.06.2022 00:10
Dodaj wodę lub bulion podczas gotowania ryżu
Niektórzy unikają gotowania ryżu, ponieważ może on obkleić całe dno garnka. Jak temu zapobiec? Najpierw odmierzamy potrzebną ilość ryżu, na przykład jedną szklankę, i płuczemy go pod zimną wodą do czasu, aż woda z płukania będzie przezroczysta. Następnie wsypujemy ryż do garnka i zalewamy podwojoną ilością zimnej wody - w tym przypadku dwoma szklankami. Całość solimy, pamiętamy, by wszystko dokładnie mieszać. Ryż nie przywrze do garnka, jeśli podczas gotowania dodamy do niego wodę lub bulion. Dodatek tego drugiego składnika sprawi, że wyjdzie nam naprawdę pyszny.
Garnek do gotowania ryżu
Gotując ryż, warto zaopatrzyć się w garnek z grubym, podwójnym dnem. Kiedyś takie garnki były luksusem, ale teraz już nie są. Można je kupić nawet w supermarketach. Jeśli używamy garnka z cienkim dnem, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ryż przyklei się do dna i się przypali. Po umieszczeniu ryży w garnku przykryj go pokrywką i gotuj na wolnym ogniu do momentu, aż zgęstnieje. Ważne, by dokładnie trzymać się ilości minut, szczególnie, że czas gotowania różnych rodzajów ryżu jest inny. Informacje o tym ile gotować ryż znajdziesz na opakowaniu.
Jak gotować ryż? Jak długo?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od tego, z jakim ryżem mamy do czynienia. Ryż paraboliczny (odmiana ryżu długoziarnistego) zaleca się gotować około 15-20 minut. Inaczej sprawa ma się z ryżem brązowym, który zazwyczaj gotujemy od 35 do 40 minut. Jest chcesz mieć pewność czy ryż jest gotowy do jedzenie, to możesz sprawdzić, czy wchłonął całą wodę. Ewentualnie ostrożnie nabrać na łyżeczkę kilka ziarenek i spróbować, czy są miękkie.