Zawsze zwracam na to uwagę, gdy kupuję paczkowany schab. Jeszcze nigdy nie wybrałam złego
Różni producenci potrafią zakpić sobie z konsumentów. Nie inaczej podchodzą do nas dostawcy mięsa. Na przykład schab paczkowany w plastrach można kupić, ale trzeba przy tym uważać i przede wszystkim: wiedzieć, co dokładnie sprawdzić przez pójściem do kasy.
23.10.2022 13:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Istnieją takie produkty sprzedawane w supermarketach, których nie powinniśmy kupować. Tak po prostu. O jajkach trójkach można by pisać niechlubne poematy. Podobnie jak o niektórych parówkach. Ta wiedza jest jednak ogólnodostępna i powszechna. Inaczej sprawa ma się z paczkowanym mięsem.
W końcu żaden producent mięsa nie napisze na opakowaniu: wykorzystaj ten trik, żeby sprawdzić, czy mięso, które ci sprzedajemy, jest dobrej jakości. Szkoda, ale niestety tak nie jest.
Jak kupować schab?
Generalnie kupując schab powinniśmy mu się dobrze przyjrzeć, a najlepiej jeszcze powąchać. Stąd najlepszym pomysłem jest jednak kupowanie schabu na wagę. Możemy wtedy ocenić wygląd całego kawałka wieprzowiny, a nie jedynie wybranych, wierzchnich plastrów w paczce od producenta.
Dobry schab powinien mieć kilka cech. Przede wszystkim ważne jest, by jego kolor był mocno różowy. Nie wyblakły, nie krwisty, a różowy. Tłuszcz natomiast powinien być biały, nie żółty czy poszarzały.
Ponadto mięso powinno sprawiać wrażenie lekko wilgotnego i błyszczącego. Spróbujmy też ocenić jego konsystencje. Idealna jest dość elastyczna.
Jeśli kupujemy schab na wagę, nie krępujmy się też go powąchać. Jeśli nie czujemy żadnego charakterystycznego zapachu - schab jest świeży.
Schab paczkowany w plastrach. Jak go sprawdzić?
No właśnie. A jak podejść do tego pacjenta? Kupując zapaczkowane plastry schaby, spróbujmy nimi poruszyć. Potrząśnijmy opakowaniem tak, by odsłonić plaster znajdujący się na spodzie.
Producenci stosują bowiem różne nieczyste zagrania podczas pakowania schabu. Ostatni, ukryty plaster zwykle powie nam, jakiej jakości wieprzowinę kupujemy.
Na dnie opakowania może nas czekać niemiła niespodzianka w postaci przerośniętego, suchego kawałka schabu, na dodatek z tak zwanym warkoczem, czyli odpadem. Za niego też płacimy.
Dobrą oznaką schabu paczkowanego w plastrach jest mała, lub przylepiona z boku opakowania etykieta. Jeśli znajduje się ona na środku i w dużym stopniu ogranicza widoczność wnętrza, można doznać przeczucia, że producent chce coś ukryć.
Skoro już wiecie, jak kupić dobry schab, łapcie ten przepis z naszego kanału na YouTube!