Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego? Jeden z nich jest o wiele zdrowszy
Czosnek pospolity to jeden z najpopularniejszych dodatków w polskiej kuchni. Nie tylko nadaje wyrazu wielu potrawom, ale dostarcza nam wielu, cennych wartości odżywczych. Na naszym rynku dostaniemy dwie podstawowe odmiany: chińską i polską. Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego? Okazuje się, że jest to bardzo proste!
17.06.2022 | aktual.: 19.03.2024 10:25
Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego? - charakterystyka chińskiego
Ta odmiana błyskawicznie podbiła polski rynek. Czemu tak się stało? Otóż jego amatorzy twierdzą, że jest ładniejszy i smaczniejszy. Tutaj trzeba się zgodzić, ten czosnek ma idealny kształt, a zewnętrze warstwy dokładnie do siebie przylegają. Główki porażają wręcz nadnaturalną śnieżnobiałą barwą. Główki znacznie łatwiej się obiera, a ząbki są jakby bardziej suche. W przypadku u naszej rodzimej odmiany jest trochę inaczej.
Czosnek pochodzący z polski
Polski czosnek cechuje bardzo wysoka jakość i warto po niego sięgać. Wymaga on żyznego podłoża i sprzyjających warunków pogodowych. Odróżnimy go od chińskiego po tym, że ma nieregularny kształt, po prostu jest ,,nieidealny'' ma biało-fiolotowo-brązową główkę z żyłkami i znajduje się w nim od 4 do 7 ząbków. Długo zachowuje przydatność do spożycia. W Polsce przodują 4 główne odmiany które, różnią się terminem sadzenia i zbioru oraz nieznacznie kolorem.
Właściwości czosnku
Za potwierdzone naukowo działanie lecznicze czosnku odpowiedzialne są przede wszystkim zawarte w nim związki siarkowe, które także nadają charakterystyczny smak i zapach. Czosnek zawiera związki przeciwzapalne, które pomagają układowi odpornościowemu zwalczać patogeny. Dodatkowo to warzywo może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i LDL. To zaś może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca, z którymi zmaga się wielu Polaków.
Do jakich potraw dodać czosnek?
Czosnek stanowi uzupełnienie większości wytrawnych dań, zwłaszcza dań mięsnych, warzywnych, zup i sosów. Silny smak czosnku sprawia, że może być dodawany do wielu potraw. Dodaje aromatu, zaostrza potrawę, która dzięki niemu przestaje być mdła. Ważne, by czosnku nie poddawać długotrwałemu działaniu wysokiej temperatury podczas gotowania, ponieważ traci swoje prozdrowotne właściwości. Najlepiej spożywać go bez obróbki termicznej, tylko uważajmy na ilość! Może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, jeśli zjemy go zbyt dużo.
Zachęcamy do zapoznania się z przepisem na chlebek czosnkowy na naszym kanale YouTube: