Najgorsze możliwe miejsce na przechowywanie czosnku. Zacznie kiełkować i stanie się gorzki
Jak przechowywać czosnek, żeby jak najdłużej pozostał świeży? Wiele osób popełnia jeden błąd. Zobacz, jak zrobić to poprawnie.
18.10.2022 08:45
Czosnek to podstawa w kuchni. Nadaje wielu potrawom wyjątkowy aromat i smak. Bardzo ważne jest jego odpowiednie przechowywanie, aby nie tracił swoich właściwości i nie psuł się zbyt szybko. Mamy dla Ciebie praktyczne wskazówki, dzięki którym czosnek dłużej będzie Ci służył.
Czy czosnek jest zdrowy?
Czosnek to nie tylko bomba zapachowa, ale również zdrowotna. Zawiera on związki flawonoidowe, saponiny, aminokwasy, witaminy B1, B2, PP, C, A, potas, wapń, magnez, kobalt, chrom oraz nikiel. Ma również olejki eteryczne zawierające siarczki i allicynę. Dzięki temu jest świetnym, naturalnym antybiotykiem.
Jak przechowywać czosnek?
Nigdy nie wsadzaj świeżego czosnku do lodówki na dłuższy czas - zacznie kiełkować. Dalej można będzie go zjeść, jednak stanie się on gorzki i mniej smaczny. Czosnek w główce wytrzyma dłużej niż pojedyncze ząbki. Świeży czosnek najlepiej przechowywać w suchych, ciemnych miejscach. Nie zamykaj czosnku w szufladzie - postaw na przewiewne miejsce. Koniecznie wyjmij go z foliowego opakowania, znacznie lepiej sprawdzą się papierowe torby.
Jak poznać czy czosnek jest świeży? Ściśnij nieobraną główkę czosnku. Jeśli jest miękka, to czosnek nie jest już świeży. Obrane ząbki powinny być bardziej białe niż żółte.
Obrany czosnek
Jeśli jesteś zwolennikiem obierania czosnku i przechowywania go właśnie w takiej formie, to pamiętaj o jednej zasadzie: hermetyczne opakowanie to podstawa. Przechowuj obrane ząbki w lodówce przez maksymalnie tydzień.
Dobrym rozwiązaniem jest marynowanie czosnku w oliwie. Dzięki temu uzyskamy dodatkowo aromatyzowany tłuszcz, który możemy później wykorzystać również do smażenia.
Mrożenie czosnku
Nadmiar czosnku dobrze jest również zamrozić. Obierz i oddziel wszystkie ząbki czosnku, a następnie rozłóż je równomiernie na blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem. Przykryj blachę do pieczenia folią, a następnie zamroź na noc. Dzięki temu nie posklejają się ze sobą.
Mrozić możesz również już posiekane ząbki czosnku. Aby łatwiej było później go wykorzystać- zrób to w woreczkach strunowych (cienka warstwa) lub w foremkach na kostki lodu.
Masz ochotę na bagietkę czosnkową? Zerknij na nasz kanał na YouTube