PoradySkuteczny sposób na sadzenie i pielęgnowanie mięty. Bez wysiłku wyhodujesz bujny krzaczek!

Skuteczny sposób na sadzenie i pielęgnowanie mięty. Bez wysiłku wyhodujesz bujny krzaczek!

Skuteczny sposób na sadzenie i pielęgnowanie mięty. Bez wysiłku wyhodujesz bujny krzaczek!
Ewa
30.08.2020 11:22

Jak uprawiać miętę w domu? Jaką kupić ziemię, kiedy sadzić i jak często podlewać? W naszym mini poradniku znajdziesz odpowiedź na wszystkie najważniejsze pytania.

Mięta jest fantastycznym dodatkiem do napojów, deserów, a także do dań wytrawnych. Warto mieć ją w swoim domu!

Obraz

Jak sadzić miętę?

Miętę rozmnaża się przez tzw. sadzonki rozłogowe. Odwiedź pobliski bazarek lub uśmiechnij się do kogoś, kto w swoim ogrodzie ma krzaczek mięty. Wystarczy, że do szklanki z wodą włożysz gałązkę z kilkoma listkami. Po kilku dniach powinna wypuścić korzenie. Możesz również użyć mięty z supermarketu. Chociaż możesz ją wyhodować także z nasion, to jest to dość czasochłonny proces.

Gdy Twoja gałązka wypuści korzenie- najwyższy czas przełożyć ją do doniczki. Zrób w ziemi niewielki otwór i umieść tam sadzonkę. Przysyp wodą i podlej.

Obraz

Najlepsza ziemia do uprawy

Kiedy Twoja sadzonka jest już gotowa do włożenia jej w doniczkę, to przychodzi czas na wybór ziemi. Mięta jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i nie ma specjalnych wymagań.
Sadzenie mięty najlepiej zacząć zanim nadejdą przymrozki, więc teraz jest po prostu idealny czas na to, by zacząć hodowlę.
Gleba musi być wilgotna, o pH 6-7. W przypadku przesuszonej ziemi nasza roślina szybko obumrze. Jeśli chcemy nawozić miętę- wybierajmy taki nawóz, o jak najmniejszej zawartości sodu.
Na dnie donicy lub skrzynki powinny być otwory. Warto też zrobić warstwę drenażową, dzięki której korzenie nie będą gniły.

Gdzie postawić doniczkę?

Mięta lubi miejsca, które są półcieniste lub lekko słoneczne. Nie powinniśmy stawiać ich w bezpośrednim świetle. W zimnej porze roku doniczkę z miętą możemy wystawić na balkon. Jednak gdy pojawią się mocniejsze mrozy- pamiętajmy o jej przykryciu.

Obraz

Jak podlewać miętę?

Regularne podlewanie jest bardzo ważne, bo mięta lubi mieć stale wilgotną ziemię. Nie dopuść jednak do tego, że w doniczce powstają zastoje wody!
W sezonie grzewczym, gdy kaloryfery chodzą na pełnych obrotach, dobrze jest zraszać roślinę.

Nie obrywaj listków

Pamiętaj, żeby nie obrywać samych listków, bo zostaną nam same badyle. Najlepiej jest ścinać lub obrywać górne części gałązek. Dzięki temu mięta pięknie nam się rozkrzewi.

Warto mieć miętę w swojej kuchni

Obraz

Nie tylko sprawdzi się jako dodatek do wody, składnik sosu, czy dekoracja potrawy. Ma także wiele właściwości zdrowotnych. Jest nieoceniona podczas problemów żołądkowych i jest dobrym lekarstwem na przejedzenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także