PoradyJak usunąć smak mułu z ryby? Pozbędziesz się go w prosty sposob

Jak usunąć smak mułu z ryby? Pozbędziesz się go w prosty sposob

Jak usunąć smak mułu z ryby? Proste i sprawdzone sposoby na smacznego karpia wigilijnego. Koniec z nieprzyjemnym smakiem i zapachem.

Jak usunąć smak mułu z ryby- Pyszności - Zdejęcie Canva
Jak usunąć smak mułu z ryby- Pyszności - Zdejęcie Canva
Ewa

11.12.2022 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektóre ryby cechuje charakterystyczny, nieprzyjemny posmak mułu. Jedną z nich jest tradycyjny karp, który co roku ląduje na wigilijnym stole. Jeśli chcesz przygotować go na tegoroczne święta, ale boisz się, że wyczujesz muł, to zerknij na nasze sprawdzone sposoby. Już nigdy nie zaliczysz niemiłej niespodzianki.

Jak usunąć smak mułu z ryby

Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą jest moczenie mleku. Moja mama od lat przygotowuje tak karpia i nigdy nie zdarzyło się, żeby nie wyszedł smaczny. Przygotowanego do przyprawiania (ale jeszcze nieprzyprawionego) karpia włóż do głębokiej miski lub pojemnika i zalej zimnym mlekiem. Wstaw do lodówki na 4-5 godzin. Po tym czasie wyjmij rybę, osusz ręcznikiem papierowym i gotowe.

Innym sposobem jest użycie cebuli. Obierz ją z łupiny i pokrój w średnio grube plasterki. Obłóż nią przygotowanego karpia z zewnątrz oraz włóż kilka plasterków do środka ryby. Zawiń całość w folię spożywczą i wstaw do lodówki na całą noc. Cebula skutecznie zniweluje zapach mułu, nadając dodatkowy cebulowy aromat rybie. Jeśli jednak nie przekonuje Cię dodatek cebuli, to inną opcją jest moczenie karpia w wodzie z plasterkami cytryny przez 4-5 godzin. Po tym czasie wyjmij rybę z cytrynowej kąpieli, osusz ręcznikiem kuchennym i obficie skropl sokiem z cytryny. Zostaw ją na 1-2 godziny.

Dlaczego karp smakuje mułem?

Na smak ryby wpływ ma kilka czynników: jakość wody, jakość paszy czy też warunki hodowli.

Warunki w których jest przetrzymywana przed sprzedażą - To ma bardzo duży wpływ. Jeśli ryby są sprzedawane ze zbiorników w których jest bardzo duża obsada ryb i mało tlenu (ryby dziubkują - łapią powietrze "tlen' którego brakuje w wodzie), w takich warunkach mięso ryby się zakwasza (kwasem mlekowym) który powoduje mulisty smak. Sytuację bardzo często możemy zaobserwować w marketach. Oraz to czy po sprzedaży jest zabita czy żywa jest noszona w reklamówce. To ma bardzo duży wpływ na smak ryby. Ryba która jest pozbawiona wody nie oddycha skrzelami tylko cała skórą, jeśli żywą rybę wsadzimy do reklamówki powoduje to ze się ona dusi czyli mięso się zakwasza kwasem mlekowym i powoduje mulisty smak - wystarczy po zważeniu zabić rybę i włożyć do reklamówki-pisze gospodarstworybne.pl na Facebooku (pisownia oryginalna)

Aby zapewnić sobie pyszną rybę na wigilię, zwróć uwagę na to, skąd pochodzi. Dzięki temu może okazać się, że żadne moczenie nie będzie konieczne.

Przepis na ziemniaczane łódeczki z boczkiem znajdziesz na naszym kanale YouTube