Ania Starmach ma sprawdzone patenty na zbyt słoną zupę, uratujesz ją z łatwością
Przesolić zupę zdarza się każdemu i to nawet najbardziej doświadczonemu kucharzowi. Nie powinniśmy jednak popadać w panikę. Istnieje kilka praktycznych rozwiązań, dzięki którym nabierze ona tego właściwego smaku. Jak uratować przesoloną zupę?
Jak uratować przesoloną zupę? Radzi Anna Starmach
Niezależnie od tego, jaką zupę gotujecie na obiad, może dojść do takiej sytuacji, że zbyt duża ilość soli lub niektóre przyprawy, spowodują, że Wasza zupa wyjdzie po prostu za słona. Nie oznacza to jednak, że nadaje się do wyrzucenia, a Wy musicie zaczynać od nowa. Istnieje kilka praktycznych rozwiązań, dzięki którym nabierze ona tego właściwego i niepowtarzalnego smaku. Jak zatem uratować przesoloną zupę? Swoimi poradami, postanowiła się podzielić Anna Starmach - autorytet kulinarny i jurorka popularnych programów "Master Chef" i "Master Chef Junior".
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak uratować przesoloną zupę, to wystarczy, że dodasz jeden z wybranych przez Ciebie składników. Zazwyczaj, masz je dostępne w swojej kuchni, co oznacza, że gotowa zupa w parę chwil odzyska właściwy smak. To, na co się zdecydujesz, jest uzależnione w dużej mierze od tego, jak bardzo została przesolona zupa.
Co warto dodać, by uratować przesoloną zupę?
W zależności od tego, jak bardzo została przesolona Twoja zupa, istnieje pięć magicznych składników, dzięki którym uda Ci się uzyskać pożądany smak.
Według Anny Starmach, możesz to zrobić za pomocą:
- białka z jajek - ścinające się białka spowodują, że wchłoną one sól; zupę gotuj przez parę chwil, a następnie białka zabierz łyżką cedzakową;
- woreczek ryżu - procedura podobna do zwykłego gotowania ryżu - należy wrzucić torebkę i gotować ją przez 10-15 minut;
- ziemniak - wystarczy go obrać i wrzucić do gotującej się zupy;
- śmietana - idealne rozwiązanie na delikatnie przesoloną zupę;
- odrobina wody i świeże zioła - dobry sposób na delikatnie przesoloną zupę.
Jeśli Twoja zupa jest zbyt mocno przesolona, to wystarczy, że odlejesz jej część i następnie dolejesz gorącej wody. Pamiętaj, że jednak trzeba ją czymś uzupełnić - w tym przypadku, idealnie sprawdzą się np. pomidory krojone z puszki lub przecier pomidorowy. Co prawda, w ten sposób uzyskasz zupę pomidorowo-warzywną, ale na pewno będzie pyszna i co najważniejsze - odpowiednio dosolona.
Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na zupę krem z marchewką i imbirem: