PoradyJesz owoce w tych godzinach? Nawet nie wiesz, jak przykre konsekwencje cię czekają

Jesz owoce w tych godzinach? Nawet nie wiesz, jak przykre konsekwencje cię czekają

Kiedy nie należy jeść owoców?
Kiedy nie należy jeść owoców?
Źródło zdjęć: © Canva | Jupiterimages

19.06.2024 08:21, aktual.: 19.06.2024 09:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy jedzenie owoców może mieć jakieś wady? Odpowiedź na to pytanie zależy między innymi od tego, o której godzinie je spożywasz. Owoce zupełnie inaczej wpływają na ludzki organizm w ciągu dnia, a inaczej wieczorem. I tylko jedna z tych części doby jest odpowiednia do jedzenia tych smakołyków.

O konieczności jedzenia dużych ilości owoców słyszy już od najmłodszych lat. Korzyści płynące z przyzwyczajenia się do częstego sięgania po te pyszne, naturalne łakocie, rzeczywiście można wymieniać niemal w nieskończoność. A jednak wśród nich może znaleźć się też kilka wad, które powstają z pewnych konkretnych okoliczności. Na przykład tego, o której godzinie sięgamy po owoce. To bardzo ważne!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedz owoce... odpowiedzialnie

Świadomość żywieniowa sprawiła, że coraz więcej osób patrzy na owoce nie tylko pod kątem korzyści, ale także potencjalnych zagrożeń. Chodzi tu przede wszystkim o pojęcie indeksu glikemicznego i ewentualnego wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu owoców. Uważne przyglądanie się tym danym jest bardzo słuszne i dzięki niemu możemy sformułować pierwszy wniosek. Najlepszą porą na jedzenie owoców jest poranek i przedpołudnie.

Z czego to wynika? To bardzo proste. Rano enzymy trawienne działają najlepiej, a procesy metaboliczne zachodzące w naszych ciałach nie są w żaden sposób ograniczane. Dzięki temu bez problemu strawiamy słodkie owoce, przy okazji korzystając z uzyskanej za ich sprawą energii. Nie bez powodu przyjęło się więc, że owoce na drugie śniadanie to pomysł wręcz idealny.

Owoce są zdrowe, ale spożywane o nieodpowiedniej porze mogą nam zaszkodzić
Owoce są zdrowe, ale spożywane o nieodpowiedniej porze mogą nam zaszkodzić© Canva | Comstock images

Owoce wieczorem

Znacznie mniej przemyślanym rozwiązaniem jest jedzenie owoców wieczorem. Nie ma bowiem nic gorszego (no dobrze, pewnie coś by się jednak znalazło), niż zaserwowanie sobie solidnej dawki cukrów prostych w okresie zmniejszonej aktywności. Długotrwałe skutki mogą być naprawdę fatalne. Wkrótce zauważymy, że jedząc owoce — te zdrowe, zachwalane przez naukowców i dietetyków z całego świata owoce — nie chudniemy, nie czujemy się lepiej, a zamiast tego zaczęliśmy przybierać na wadze.

Co ciekawe, owoców nie powinniśmy też spożywać po posiłkach. To może bowiem grozić rozpoczęciem procesów fermentacyjnych jeszcze w naszych żołądkach. Zaleca się więc odczekanie co najmniej 1-2 godzin od obiadu, zanim zaczniemy pałaszować nasze ulubione słodkie przekąski.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także