Jeszcze lepsze niż leniwe i kopytka. Dziadek gotował przez całe lato dla swoich wnuków
Kluski od zawsze kojarzyły nam się z wakacjami u babci i dziadka. Kiedy o nich myślimy, wracają wspomnienia. Zajadaliśmy się nimi ze smakiem. Mój dziadek był mistrzem klusek. Nic nie równało się temu przysmakowi. Mogliśmy je jeść codziennie. Już wiemy, jak zrobić to danie samemu.
18.08.2023 08:34
Kluski kładzione są niezwykle smaczne i jednocześnie proste. Zawsze wychodzą idealnie, bo przepis uwzględnia nawet najmniejsze szczegóły. Idealnie komponują się z rosołem, sosem grzybowym lub zasmażaną kapustą. Dziadek podawał je na różne sposoby, dzięki czemu zawsze smakowały inaczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dziadek robił kluski kładzione, że były takie dobre? Szybko znikały z talerzy
Danie zawsze smakowało obłędnie. Najczęściej dziadek dodawał je do rosołu. Taka zupa smakowała mi bardziej niż ze zwykłym makaronem. Moja rodzina lubiła je z czerniną. Kluski za każdym razem wychodziły idealnie. Dziadek miał na nie swój sposób.
Składniki:
- kasza manna,
- śmietana,
- sól,
- masło,
- jajka.
Jak zrobić kluski kładzione z kaszy manny?
Przepis jest banalnie prosty. Jednak dzięki tej prostocie osiągniemy najlepsze efekty. Najważniejsze jest odpowiednie połączenie ze sobą wszystkich składników. Oto przepis krok po kroku:
- Ubij jajka z masłem, od razu po tym dodaj kaszę manną oraz odrobinę soli. Dodaj też śmietanę. Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszaj. Muszą się ze sobą połączyć i utworzył gładką, jednolitą masę.
- Na chwilę odstaw miskę na bok. W tym czasie składniki spęcznieją i podwoją swoją masę.
- Zagotuj wodę i ją posól. Nabieraj masę na kluski dwiema łyżkami i wrzucaj je na gotujący się płyn. Właśnie dlatego nazywa się je kładzionymi.
- Odczekaj 5 minut od wypłynięcia. Wtedy danie będzie gotowe. Jedyne, co musisz zrobić, to wyciągnąć je za pomocą łyżki cedzakowej z garnka. Jeśli chcesz możesz gotować je bezpośrednio w zupie, ale nie jest to konieczne.
Z czym podawać takie kluski? Jak już wspominałam, w mojej rodzinie najczęściej podawało je się w formie dodatku do rosołu lub czerniny. Czasem jednak babcia i dziadek podawali je z dodatkiem twarogu i smażonego boczku. Świetnie smakują także na słodko ze śmietaną i cukrem.