Kiedy należy solić mięso, aby wyszło idealnie soczyste i doprawione? Pamiętaj o tych zasadach
Kiedy należy solić mięso, aby było kruche i soczyste? Nieodpowiednie dodanie soli może zniszczyć całe danie i sprawić, że mięso będzie twarde.
Sól to najczęściej wybierana przyprawa, prawdziwa królowa wśród wszystkich dodatków. Dodanie jej w odpowiednim momencie sprawi, że mięso będzie kruche, aromatyczne i pyszne. Łatwo to jednak zepsuć. Zobacz, kiedy solić mięso.
Solić przed smażeniem czy po?
Jedna z ogólnych zasad mówi o tym, że mięso należy posolić przed obróbką cieplną. Dzięki temu zapobiegamy nadmiernemu wyciekaniu soku i wody z mięsa i w rezultacie zostaje ono soczyste. Sól działa wtedy jak marynata, która poprawia dodatkowo smak potrawy.
Od tej reguły są jednak wyjątki. Są to befsztyki wołowe i wątróbka- je trzeba solić już po usmażeniu, w przeciwnym wypadku staną się twarde i nieprzyjemne. Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest to, że steków absolutnie nie powinno solić się przed smażeniem. Jest to jednak mit- sól wyciąga wodę tylko z powierzchniowej warstwy grubego plastra mięsa. Więcej wody tracimy poprzez smażenie w wysokiej temperaturze, więc to nie sól należy oskarżać o steki konsystencji podeszwy.
Kiedy solić mięso i ryby?
Jeśli chodzi o ryby, to sytuacja wygląda podobnie. Dodajemy do nich sól bezpośrednio przed położeniem na patelni. Jeśli zrobimy to znacznie wcześniej uzyskamy danie suche, mało soczyste i nie najlepszej jakości.
Pieczone mięsa natrzyj przyprawami minimum godzinę przed obróbką, mięsa duszone posól bezpośrednio przed smażeniem. Jeśli masz w planach panierowane smakołyki- dodaj sól bezpośrednio przed panierowaniem.
Sól zapobiega wyciekowi soku z mięsa w trakcie pieczenia, smażenia czy duszenia, dzięki czemu jest soczyste.
Zobacz przepis na nacinany schab tulipan z orzechowym farszem na naszym kanale na YouTube