Kiszone ogórki gazują po odkręceniu? Wystarczy prosty trik, by raz na zawsze rozprawić się z tym problemem
Proces kiszenia ogórków jest prosty, przyjemny i niezajmujący zbyt wiele czasu. Pod jego koniec czeka nas pyszny produkt, który Polacy wprost uwielbiają. Niektórzy niepokoją się tym, że ogórki podczas kiszenia gazują. Co prawda jest to naturalny etap fermentacji, ale warto zadbać o to, żeby nadmiar gazów został odprowadzony. Wystarczy do tego znajomość jednego triku.
05.05.2023 | aktual.: 05.05.2023 19:45
Można powiedzieć, że ogórki kiszone płyną w krwi Polaków wraz z kotletami schabowymi, gołąbkami i pomidorówką. Chociaż nie są one naszym wynalazkiem, bo raczyli się nimi już starożytni Rzymianie i Grecy, to mało kto wykazuje do nich tyle sympatii, co nasi rodacy. Pierwotne znaczenie procesu kiszenia, czyli wydłużenie żywotności warzyw, nie ma tu już nic do rzeczy. Chodzi tylko i wyłącznie o smak, który nad Wisłą jest wręcz ubóstwiany.
Dlaczego ogórki kiszone są zdrowe?
Kolejna ważny aspekt tego przetworu to to, że jest on rzadkim przypadkiem łączenia tego co pyszne, z tym, co totalnie zdrowe. Ogórki kiszone jak niemal nic innego wspierają działanie układu pokarmowego, obniżają poziom cholesterolu i są naturalnym źródłem prebiotyków i probiotyków. Warto więc wiedzieć, jak ukisić je samodzielnie.
Okazuje się, że jednym z niezbędnych do tego sprzętów jest rurka fermentacyjna. Chociaż kojarzy się ona głównie z produkcją wina, to w przypadku ogórków kiszonych również zda egzamin. Zaopatrz się w nią (wystarczy kupić specjalny słoik z rurką) a później wciel poniższy przepis w życie. Dzięki temu trikowi ogórki będą smakowały lepiej niż kiedykolwiek!
Jak zrobić ogórki kiszone?
Składniki:
- 3 kg ogórków gruntowych
- 6 l wody
- 2 główki czosnku
- 6 łyżek soli
- 2 korzenie chrzanu
- 2-3 pęczki kopru
- kilka liści chrzanu, czarnej porzeczki lub wiśni
Sposób przygotowania:
Ogórki dokładnie umyj i włóż je do umytych i wyparzonych słoików — sześć powinno wystarczyć. Korzenie chrzanu, koper i liście również umyj pod bieżącą wodą. Teraz podziel wszystkie te składniki na równe części i poprzekładaj je do słoików z ogórkami.
Wodę z solą zagotuj, a później odstaw do przestudzenia. Tak przygotowany, ciepły płyn przelej do słoików — musi całkowicie pokryć ogórki. Zakręć wieczka, a do dziurek włóż rurki fermentacyjne. Przez dwa dni słoiki powinny przebywać w temperaturze około 20 stopni. Kolejne dwa tygodnie mogą już się kisić w chłodniejszych warunkach. Smacznego!
Szukasz pomysłu na sałatkę? Wypróbuj nasz przepis na ogórkową przekąskę. Jest przepyszna!