PoradyBył dobrze znany już w starożytności. W Polsce jada się go zbyt rzadko

Był dobrze znany już w starożytności. W Polsce jada się go zbyt rzadko

Koper włoski - Pyszności; Foto Canva.com
Koper włoski - Pyszności; Foto Canva.com

27.05.2023 19:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Są takie warzywa, obok których w sklepie większość osób przechodzi obojętnie. Do takiej kategorii na pewno zalicza się koper włoski. Okazuje się, że to błąd, bo ta roślina, znana już w czasach starożytności, ma naprawdę wiele cennych właściwości. Dlaczego warto go jeść i jak wykorzystać w swojej kuchni? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Naturalne metody leczenia różnych dolegliwości były praktykowane już w czasach starożytności. Sięgały po nie także nasze mamy i babcie. Wykorzystanie roślin leczniczych i ziół to naturalny sposób na poradzenie sobie z problemami zdrowotnymi. A wiesz, że wiele dobrego możesz zyskać również, gdy sięgniesz po fenkuł, czyli koper włoski. Jest on łatwo dostępny w sklepach. Niestety, większość sięga po niego zbyt rzadko. A szkoda, bo świetnie smakuje i jest w stanie pomóc na naprawdę wiele dolegliwości.

Koper włoski to bylina zaliczana do roślin selerowatych, która cieszy się szczególną popularnością w państwach nad Morzem Śródziemnym. Można go dostać w niemal większości supermarketów i dyskontów. Koper włoski ma charakterystyczny smak i aromat, który jest zbliżony do smaku kopru, ale bardziej wyraźny i intensywny.

Koper włoski - Pyszności; Foto Canva.com
Koper włoski - Pyszności; Foto Canva.com

Roślina ta jest dwuletnia lub uprawiana jako jednoroczna, a jej wysokość może sięgać od 60 do 180 cm. Ma długie, cienkie i rozgałęzione łodygi, które noszą charakterystyczne pierzaste liście koperkowe. Najbardziej charakterystyczną cechą kopru włoskiego jest gruba, bulwiasta i soczysta łodyga, która wyrasta z ziemi. Bulwa jest jadalna i ma słodkawy smak. Bulwy kopru włoskiego zbiera się i używa w kuchni. Mogą być spożywane na surowo oaz po obróbce termicznej. Możemy przygotować z nich sałatki, zupy, dania główne i przekąski.

Koper włoski - właściwości. Dlaczego warto go spożywać?

Jakie właściwości ma fenkuł i dlaczego warto go spożywać? To warzywo, które ceni się ze względu na wartości odżywcze. Wystarczy wspomnieć, że zawiera witaminy (np. witamina C, witamina B6) oraz minerały (np. potas, miedź). Jest również źródłem błonnika pokarmowego. Ponadto koper włoski jest znany ze swoich właściwości uspokajających i przeciwbakteryjnych.

Fenkuł w kuchni - Pyszności; Foto Canva.com
Fenkuł w kuchni - Pyszności; Foto Canva.com

Czy wiesz, że koper włoski:

  • poprawia trawienie;
  • zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego;
  • poprawie perystaltykę jelit;
  • zmniejsza nieprzyjemne objawy wzdęcia;
  • ma działanie wykrztuśne;
  • zwiększa wydzielanie mleka u kobiet karmiących;
  • ma działanie antyseptyczne;
  • zwiększa wydzielanie żółci;
  • ma lekkie działanie przeciwzapalne.

Jak go wykorzystać w kuchni?

W kuchni koper włoski to przede wszystkim przyprawa, dodatek do sałatek, zup i sosów. Nadaje się do marynowania, piklowania lub jako składnik herbat i napojów. Warto zaznaczyć, że koper włoski może być mylony z koprem zwykłym, który nie posiada bulwy i ma łagodniejszy smak. Dlatego ważne jest, aby rozróżniać te dwie odmiany podczas zakupu lub gotowania. Jeśli chodzi o zastosowanie kopru włoskiego w kuchni, to można go użyć na kilka ciekawych sposobów:

  • jako dodatek do sałatek - wystarczy dodać posiekany koper włoski do świeżych sałatek, zarówno zielonych jak i warzywnych; jego świeży smak i chrupiąca tekstura dodadzą aromatu i świeżości do sałatek;
  • składnik sosów i dipów - nada im wyjątkowego smaku i aromatu;
  • jako składnik zup;
  • dodatek do dań rybnych - możesz posypać go na pieczone lub grillowane ryby, dodać do farszu na rybę, a także używać go jako dekoracji do przystawek z owoców morza;
  • aromatyzowanie napojów - wystarczy dodać go do wody, herbaty ziołowej, lemoniady lub napojów detoksykujących, aby nadać im delikatny smak koperkowy;
  • bulwa kopru włoskiego może być marynowana lub piklowana, co nadaje mu wyjątkowy smak i chrupiącą konsystencję;
  • posiekany koper włoski może być dodawany do chleba, bułek, naleśników lub placuszków, nadając im unikalny smak i aromat.

Warto eksperymentować z koperkiem włoskim i dodawać go do różnych potraw w zależności od swoich preferencji smakowych. Pamiętaj, że koper włoski ma delikatny smak, dlatego warto dodać go świeżego pod koniec gotowania, aby zachować jego aromat i chrupiącą konsystencję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także