Schabowe bez rozbijania biją na głowę klasyczne kotlety. W życiu nie chwycisz za tłuczek do mięsa
Wzięło nas na schab, ale chcemy odpuścić sobie jego rozbijanie. Sąsiedzi kręcą nosem na odgłos tłuczenia mięsa, dziecko śpi, nadgarstek boli. A gdyby tak zignorować machanie tłuczkiem, a zamiast tego przyrządzić coś równie pysznego? Jak najbardziej jest na to sposób! Niżej zdradzamy jak zrobić kotlety schabowe bez rozbijania.
Czasem przychodzi wrażenie, że ochotę na schabowe wyssaliśmy z mlekiem matki. Nic w tym dziwnego, bo tradycja jego przyrządzenia przechodzi z pokolenia na pokolenie. Schabowy zajmował już dość ważne miejsce w książkach kucharskich Lucyny Ćwierczakiewiczowej, polskiej kucharki z XIX wieku, której książki wychodziły w większych nakładach niż dzieła Mickiewicza.
Nie zawsze mamy jednak ochotę na typową dla tego dania panierkę. Wtedy przychodzi proste rozwiązanie: kotlety schabowe bez rozbijania, za to w pysznym, sezonowym sosie. Rzućcie okiem na przepis i sami sprawdźcie, jakie to dobre rozwiązanie!
Kotlety schabowe bez rozbijania w gęstym sosie grzybowym
Składniki:
- 4 kotlety ze schabu środkowego o grubości około 1 cm.
- 300 ml bulionu warzywnego
- szklanka grzybów
- 150 g śmietany 30%
- olej
- cytryna
- oliwa z oliwek
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Grzyby oczyść, potnij w małe kawałki i wrzuć na patelnie z rozgrzaną oliwą z oliwek. Skropl sokiem z cytryny i uduś na wolnym ogniu pod przykryciem.
Na drugiej patelni z niewielką ilością nagrzanego oleju ułóż kotlety schabowe. Powinny się zarumienić z obu stron. Teraz dodaj bulion, grzyby, sól i pieprz. Podgrzej całość.
Czas na ostatni składnik, czyli śmietanę. Dodaj ją i wymieszaj. Byłoby idealnie, gdybyś mogła zostawić taki sos na kilka godzin. Schab nabierze wtedy aromatu grzybów, będzie przepyszny i mięciutki.
Niby proste, ale pamiętaj o kilku zasadach dotyczących mięsa
Po pierwsze, podczas kupna zwróć na wygląd schabu. Nie powinien być zbyt jasny i jednolity w strukturze. Widoczne żyłki tłuszczu to dobra oznaka.
Po drugie, schab powinien być przechowywany w temperaturze 2 stopni Celsjusza. Ponieważ jest to trudne do osiągnięcia, spróbuj trzymać go w lodówce jak najkrócej.
Po trzecie, przed smażeniem poczekaj, aż mięso osiągnie temperaturę pokojową. Niech więc poleży chwilę poza lodówką, zanim wrzucisz go na patelnie.
Jeśli jednak jesteś fanką wszelkiego rodzaju panierek, sprawdź ten przepis z naszego kanału na YouTube!