Weź z kuchennej szafki i wsyp do kawy. Ten dodatek opóźnia procesy starzenia
Dietetycy i naukowcy od lat sprawdzają właściwości kawy i połączenia z różnymi dodatkami. Wydawać by się mogło, że w "napoju bogów" można rozpuścić prawie wszystko. W mnogości wielu różnych prozdrowotnych propozycji łatwo jest zapomnieć o tym prostym i pysznym połączeniu. Włosi uwielbiają pod każdą postacią.
Chociaż kakao głównie kojarzone jest z wypiekami i deserami, może stać się wartościowym dodatkiem również do porannej filiżanki kawy. Nawet laik dostrzeże, że właściwości tych dwóch składników idealnie się uzupełniają.
Kawa, spożywana w większej ilości, wypłukuje magnez z organizmu, a kakao uzupełnia jego braki. Naukowcy odkrywają coraz więcej korzyści płynących z tego połączenia. Okazuje się, że kawa z kakao poprawia samopoczucie, a także opóźnia procesy starzenia się organizmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciasto Zygzak z herbatnikami to najprostszy przepis na deser. Zachwyca od pierwszego kawałka
Kakao w kawie – dlaczego warto?
Cenne działanie kakao w głównej mierze wynika z obecności flawonoidów, które wspierają zdrowie mózgu, poprawiają pamięć i zdolność koncentracji. Dodanie kakao do kawy nie tylko wzmacnia jej smak, ale także wspiera zdrowie serca, obniżając poziom "złego" cholesterolu LDL i zapobiegając chorobom sercowo-naczyniowym.
Kakao jest silnym antyoksydantem, który pomaga zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzeniowe. Regularne spożywanie kawy z dodatkiem kakao może zmniejszyć ryzyko chorób związanych z przewlekłym stanem zapalnym oraz wspomóc utrzymanie zdrowego ciśnienia krwi. Najzdrowsza jest czarna kawa z odrobiną czystego, gorzkiego kakao. Cukier i mleko nie powinny tworzyć stałego repertuaru.
Prozdrowotne właściwości kawy z kakao
Nie tylko kakao ma swoje miejsce w tej zdrowotnej kombinacji. Sama kawa również jest napojem pełnym pozytywnych właściwości zdrowotnych. Wpływa korzystnie na koncentrację, przyczynia się do redukcji stresu oksydacyjnego i stanowi wsparcie w funkcjonowaniu układu nerwowego. W połączeniu z kakao pozytywne działanie kawy zostaje spotęgowane. Kawa z kakao wspiera także produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za zdrowy sen.
Jak przygotować pyszną i zdrową kawę z kakao?
Przepis na kawę z kakao jest banalnie prosty. Wystarczy do filiżanki z czarnym napojem dodać małą łyżeczkę proszku. Jeśli masz ochotę na bardziej efektowną wersję, połóż na piance świeżo zaparzonej kawy jedną kostkę gorzkiej czekolady. Pod wpływem wysokiej temperatury, będzie się ona stopniowo topić, nadając kawie głębokich i wymownych nut.
W kawiarniach kawa z czekoladą występuję pod nazwą caffe mocha. W wielu miejscach jest podawana ze słodką gorącą czekoladą i spienionym mlekiem. W sieciówkach słodki napój wieńczy chmurka bitej śmietany.
Dodatki do klasycznego duetu
Chociaż najzdrowsza jest czysta czarna kawa posypana zwykłym gorzkim kakao, raz na jakiś czas można pozwolić sobie na pewne urozmaicenie. Warto jednak pamiętać o tym, żeby do kawy nie dodawać dużej ilości cukru. Zamiast gotowych syropów, lepiej sięgnąć po naturalne przyprawy, takie jak cynamon czy gałka muszkatołowa.
Szczypta cynamonu nie tylko wzmacnia smak kawy, ale także sprawia, że napój nabiera właściwości przeciwzapalnych, pomagając w walce z infekcją. Zarówno cynamon, jak i gałka muszkatołowa poprawiają pracę układu pokarmowego, wspomagając odchudzanie. Dodatkowo olejki eteryczne zawarte w gałce muszkatołowej mogą wspomagać leczenie depresji.
Jak przygotować włoskie marocchino?
We włoskich barach kawowych spotkasz się z nazwą marocchino. Zamawiając tę pozycję, otrzymasz espresso zmieszane z gorzkim kakao zalane spienionym mlekiem. Aby zrobić taką kawę w domu, na dno szklanki wsyp małą płaską łyżeczkę kakao i zalej porcją espresso (może być z kawiarki). Szklankę uzupełnij ciepłym spienionym mleko. Gęstą i gładką teksturę uzyskasz spieniając mleko we french pressie.