Polacy nagminnie popełniają ten błąd, a dietetyk ostrzega. Chodzi o kawę
Dietetyk Bartek Kulczyński rozwiewa wątpliwości odnośnie picia kawy na pusty żołądek. Powołuje się na badania w Japonii, z których wynika, że picie kawy na czczo nie wywołuje wrzodów żołądka. Okazuje się, że to często powtarzany mit. Jednak w niektórych przypadkach kawa przed śniadaniem nie jest wskazana – i nie dotyczy to tylko osób ze zdiagnozowanymi chorobami układu pokarmowego.
Kawa na czczo – czy jest zdrowa? Ile kawy możemy pić dziennie? Czy kawa wspomaga odchudzanie? Takie pytania często pojawiają się wśród osób, które podejmują decyzję o diecie lub po prostu postanawiają świadomie podejść do kwestii nawyków żywieniowych. Dr Bartek Kulczyński w swoim ostatnim materiale wyjaśnia, dla kogo poranna kawa jest bezpieczna, a komu może zaszkodzić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ubij miód i dodaj do napoju. Lepsze niż kawa z sieciówki
Jak kawa działa na jelita?
Dietetyk potwierdza, że kawa na czczo o wiele silniej pobudza perystaltykę jelit niż napój wypity po śniadaniu. Do dobra wiadomość dla osób na diecie odchudzającej. Po dobrze przespanej nocy filiżanka kawy pozwoli pozbyć się z jelit wszystkich zalegających substancji. Co więcej, okazuje się, że wypicie do 3 szklanek kawy dziennie ma pozytywny wpływ na bakterie zasiedlające jelita, zwiększa ich różnorodność, co jest korzystne dla funkcjonowania układu pokarmowego.
Czy kawa powoduje zgagę?
Napój wypity na pusty żołądek może powodować zgagę. Objawy będą nasilać się u osób, u których zdiagnozowano refluks żołądkowo-jelitowy. Jednak także osoby zdrowe mogą odczuwać nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Dlaczego tak się dzieje? Sprawa nie jest do końca zbadana przez naukowców.
Przyczyną może być kofeina, która, rozluźniając dolny zwieracz przełyku, może ułatwiać proces cofania się treści żołądkowej. Drugim wyjaśnieniem są związki zawarte w kawie, które powodują zwiększone wydzielanie gastryny – hormonu pobudzającego produkcję kwasu solnego w żołądku. Jednak zdrowy organizm powinien poradzić sobie z tym zjawiskiem poprzez zwiększoną produkcję śluzu, łagodzącego działanie kwasu solnego. Jeśli po wypiciu porannej kawy często odczuwasz refluks, skonsultuj się z lekarzem.
Jak filiżanka porannej kawy działa na nastrój?
To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na każdą osobę kofeina działa nieco inaczej. U osób zdrowych, kawa powoduje zwiększenie produkcji dopaminy i noradrenaliny, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Działa pobudzająco na układ nerwowy i hamuje działanie adenozyny – substancji powodującej senność. Jednak u osób po nieprzespanej nocy może potęgować poczucie niepokoju i rozdrażnienia.
Kto nie powinien pić kawy na czczo?
Z ostrożnością do porannej filiżanki kawy powinny podejść osoby borykające się z chorobami układu pokarmowego, takimi jak refluks czy wrzody żołądka. Negatywne skutki działania kawy mogą odczuwać także osoby po nieprzespanej nocy. Okazuje się, że w takim przypadku kawa na czczo nie pomaga. Dodatkowo, po nieprzespanej nocy kawa powoduje większy skok glukozy we krwi w momencie dostarczenia do organizmu pierwszego posiłku, czyli po śniadaniu.