Świetnie rozgrzewa, ale lepiej z nim nie przesadzać. Jaka jest zalecana dawka cynamonu?
Na zewnątrz jest coraz chłodniej, więc ta przyprawa wydaje się niezbędna. Stosujemy ją do kawy, do owsianki, do zimowej herbaty, do przesmażanych śliwek, do twarogu... Pasuje do wielu potraw, także wytrawnych. Zawsze świetnie rozgrzewa i dodaje orientalnego posmaku. Jednak lepiej nie przesadzać z ilością.
06.10.2024 16:13
Cynamon to bardzo popularna przyprawa, słynąca z pięknego zapachu. Jednak to nie jest jej jedyna zaleta. Po cynamon warto sięgać, szczególnie jesienią. Ma wiele właściwości prozdrowotnych, jednak jak zawsze jest pewne "ale".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znany i lubiany
Cynamon należy do najbardziej popularnych przypraw na świecie. Produkuje się go ok. 35 tys. ton co roku. Nazywany jest również "słodkim drewnem". Otrzymuje się go z wysuszonej kory cynamonowca. Najpopularniejsze gatunki to cynamonowiec cejloński (nazywany prawdziwym) i cynamonowiec chiński (nazywany kasja), ale istnieje blisko 250 gatunków tego drzewa. a produkcja cynamonu na świecie wynosi ok. 35 tys. ton w skali roku.
Najlepszy ze Sri Lanki
Najbardziej polecany jest cynamon cejloński, bo zawiera około 250 razy mniej szkodliwych dla zdrowia kumaryn (kumaryna w zbyt dużych ilościach jest toksyczna), niż cynamon chiński. Ten oryginalny pochodzi z terenów, które dziś zajmuje Sri Lanka. Podczas zakupów wybierz zatem cynamon cejloński i produkty, które zawierają tę odmianę, nie zaś chińską. Ten droższy, ale bardziej wartościowy cynamon jest nie tylko przyprawą, ale również ma więcej korzyści zdrowotnych.
Kontroluj ilość
Chociaż cynamon ma wiele korzyści zdrowotnych, jego nadmiar w diecie może być szkodliwy. Dotyczy to cynamonu kasja ze względu na zawartość kumaryn. Regularne spożywanie dużych ilości tej przyprawy może doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby czy nerek, a także spowodować problemy z krzepnięciem krwi u osób przyjmujących leki rozrzedzające krew. Dlatego ważne jest, aby zachować umiar w stosowaniu cynamonu i wybierać jego bezpieczniejszy wariant – cynamon cejloński, który ma znacznie mniejszą zawartość kumaryny.
Nie tylko rozgrzewa
Jaka ilość cynamonu jest bezpieczna? Eksperci zalecają, by nie przekraczać połowy łyżeczki cynamonu kasja dziennie. Zawsze lepszą opcją jest cynamon cejloński, który zawiera znacznie mniej kumaryny i można go spożywać w większych ilościach. Jeśli codziennie sięgasz po cynamon, upewnij się, jakiego jest rodzaju. Ta przyprawa nie tylko szybko rozgrzewa, ale także reguluje poziom cukru we krwi, działa przeciwzapalnie i wspiera metabolizm.