Dodawaj do kawy, ciast i dań. Podkręci twój metabolizm i libido
Wspiera odchudzanie, reguluje metabolizm, obniża poziom cukru i zmniejsza chęć podjadania między posiłkami. Wydawać by się mogło, że gałka muszkatołowa to zwyczajna przyprawa. W rzeczywistości posiada mnóstwo niezwykłych właściwości, które służą naszej sylwetce i mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Z czym łączyć tę cenną przyprawę?
Gałka muszkatołowa to niezwykle aromatyczna przyprawa, ceniona nie tylko za swój unikalny smak, ale także za liczne właściwości zdrowotne. W kuchni stosowana od tysięcy lat, zdobyła uznanie zarówno jako dodatek do potraw, jak i naturalny środek wspomagający samopoczucie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Daria Testuje pyszną gorącą czekoladę. Po takim poczęstunku wór prezentów gwarantowany
Znana od wieków
Gałka muszkatołowa jest przyprawą o wielu cennych właściwościach zdrowotnych. Pochodzi z wysp Banda, które są częścią Archipelagu Malajskiego i pozyskuje się ją z nasion muszkatołowca korzennego (łac. Myristica fragrans). Już w VI wieku z jej walorów korzystali mieszkańcy Aleksandrii.
Co ciekawe, z początku stosowana była w celu ochrony roślin, dopiero wraz z upływem czasu stała się przyprawą. Na początku trzeba było za nią jednak słono zapłacić (0,5 kg gałki było droższe niż zakup trzech owoców), dlatego na ten rarytas pozwalali sobie głównie arystokraci. Z czasem drzewa muszkatołowe zasadzili mieszkańcy innych obszarów, dzięki czemu przyprawa stała się bardziej dostępna, a jej cena znacznie spadła.
Dziś wszyscy bez problemu możemy dodawać gałkę muszkatołową do przygotowywania różnych dań, wypieków, a nawet kawy. Jest tak wartościowa, że powinniśmy dodawać ją do jedzenia jak najczęściej. Dzięki temu posłuży naszemu zdrowiu.
Skład, który zasługuje na uwagę
Gałka muszkatołowa ma specyficzny, korzenny smak i wyrazisty zapach, stanowiący idealne uzupełnienie wielu dań. Jednak nie tylko dlatego warto zacząć jej używać w kuchni. Przede wszystkim jest pożądana ze względu na zawartość wielu witamin i minerałów. Nasiona muszkatołowca korzennego dostarczają witaminy C, A, E oraz fosforu, cynku, potasu, żelaza, wapnia i manganu. Poza tym mają mnóstwo innych cennych składników, takich jak np. kwas foliowy, cholina czy błonnik pokarmowy. Jeśli chodzi o wartość kaloryczną, to 100 g gałki muszkatołowej ma około 525 kalorii, jedna łyżeczka, czyli ok. 2 g, to około 10 kcal.
Dlaczego warto spożywać gałkę muszkatołową?
Jednym z powodów, dla których warto włączyć gałkę muszkatołową do swojej diety, jest jej pozytywny wpływ na metabolizm. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego poprawia perystaltykę jelit, eliminuje zaparcia, wzdęcia i ułatwia trawienie. Do lepszego trawienia przyczyniają się także niektóre witaminy, szczególnie te z grupy B.
Regularne spożywanie gałki muszkatołowej poprawia również funkcjonowanie układu nerwowego — redukuje stres, który też często stanowi jedną z przyczyn podjadania. Mniej napięć, większy spokój to czynniki ułatwiające przestrzeganie diety i trzymanie się zdrowych nawyków żywieniowych. Poza tym ta przyprawa pomaga w regulowaniu poziomu cukru.
Gałka polecana jest w przypadku niestrawności i zaburzenia w trawieniu — likwiduje biegunki, a dzięki właściwościom przeciwbólowym łagodzi ból brzucha.
Wykazuje również działanie przeciwzapalne. Źródła podają, że gałka muszkatołowa pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksycznych substancji. To zasługa substancji o właściwościach przeciwbakteryjnych o nazwie eugenol, czyli związku mającego wpływ na tworzenie się stanów zapalnych. Dzięki temu np. chroni przed uszkodzeniami błony śluzowej żołądka.
Zdaniem naukowców wyciąg z gałki muszkatołowej redukuje również poziom "złego" cholesterolu LDL, który przyczynia się do wielu poważnych chorób.
Nie zapomnijmy o jeszcze jednym atucie ten wyjątkowej przyprawy. Ma ona wpływ na poprawę libido, ponieważ oddziałuje na układ nerwowy i stymuluje przepływ krwi. Naukowcy przeprowadzili badania na zwierzętach, które wykazały znaczący wzrost aktywności seksualnej u zwierząt (otrzymywały 500 mg gałki muszkatołowej na kilogram masy ciała).
Jak zrobić kawę z gałką muszkatołową?
Dodawanie gałki muszkatołowej do potraw nie stanowi trudności, wystarczy wymieszać przyprawę z pozostałymi składnikami. Zaparzenie małej czarnej z tym drogocennym składnikiem również nie jest skomplikowane. Kawę trzeba zaparzyć w preferowany sposób ("zalewajka", z ekspresu czy też w kawiarce), a następnie dodać do niej odrobinę gałki muszkatołowej.
Jeśli wolisz kawę z dodatkiem mleka, możesz ją również wzbogacić o mleko. Kawa z gałką doskonale komponuje się z mlekiem roślinnym, np. kokosowym lub owsianym.
Możliwe przeciwwskazania
Lista zdrowotnych korzyści wynikających ze spożywania gałki muszkatołowej jest naprawdę długa. Większość z nas z pewnością będzie chętniej dodawało tę przyprawę do potraw podczas gotowania. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektórym osobom może ona zaszkodzić. Dotyczy to głównie osób uczulonych na tę przyprawę. Zdarza się także, że wywołuje interakcje z lekami oddziałującymi na układ nerwowy. Odradzana jest raczej przyszłym mamom i kobietom w czasie karmienia piersią.