Zauważyłeś biały nalot na kapuście kiszonej? Sprawdź, co oznacza i czy jest szkodliwy
Kapusta kiszona to skarb polskiej kuchni, który od pokoleń gości na talerzach. Chociaż odpowiednio przechowywana potrafi wytrzymać długie miesiące, to na jej powierzchni pojawić się może biały osad.
Zanim wyrzucisz kapustę kiszoną z białym nalotem do śmietnika, przyjrzyj się dokładnie. Nie zawsze oznacza on coś złego czy niebezpiecznego, a bywa znakiem dobrej fermentacji kapusty. Szkoda marnować produkt, który nie tylko nadaje się do zjedzenia, ale jest przy tym dobry dla organizmu. Biały nalot na kapuście kiszonej nie zawsze oznacza, że jest ona zepsuta. Często jest to naturalny kożuch fermentacyjny, który można usunąć. Pojawia się on nie tylko na kapuście, ale również ogórkach. Warto więc wiedzieć, jak go rozpoznać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamiast przepłacać w sklepie, zrób w domu. Lepszych batoników nie znajdziesz nigdzie indziej
Biały nalot na kapuście kiszonej
Biały nalot na kapuście może budzić obawy, bo przypomina pleśń, której bezwzględnie powinniśmy unikać. Jednak najczęściej cienka, biała warstwa na kapuście kiszonej, ogórkach czy domowym occie to efekt fermentacji, świadczący o poprawnym jej przebiegu.
Powstaje ona w wyniku działania bakterii kwasu mlekowego, a można ją uznać za produkt uboczny fermentacji. Kożuch ten jest zwykle biały, delikatny i łatwo go usunąć. Nie jest szkodliwy i można go spokojnie usunąć łyżeczką przed spożyciem kapusty. Warto go zdjąć, bo może on prowadzić do szybszego zepsucia się przetworu.
Jak odróżnić kożuch fermentacyjny od pleśni?
Aby odróżnić kożuch fermentacyjny od pleśni, należy zwrócić uwagę na wygląd. Obejrzyj całą kapustę, zwróć uwagę na kolor, konsystencję i aromat nalotu. To najlepszy sposób na to, by rozpoznać dobrą kiszonkę.
Pleśń występuje w nieregularnych kępkach, ma różnorodne kolory, od jasnych po ciemne, natomiast kożuch fermentacyjny jest jednolicie biały i gładki. Kiszonka spleśniała będzie miała piwniczny zapach, a fermentacyjna natomiast przyjemny, kwaśny aromat.
Jeśli nalot jest grubszy, ma inny kolor niż biały (np. szary, zielony) i nie da się go łatwo usunąć, może to być pleśń. Pleśń jest szkodliwa dla zdrowia i oznacza, że kapusta się zepsuła. W takiej sytuacji należy wyrzucić całą kapustę.